para
Advertisement

“Ucuza aldım” derken cebinizden daha fazla para çıkabilir

Türkiye’de bir çok alanda olduğu gibi gümrük vergisine de zam geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre yurtdışından alınan ve kargoyla ülkeye gelen ürünler için ödenen gümrük vergisi oranı arttı. Uygulamaya 1 Mayıs’ta geçildi. Buna göre Avrupa Birliği (AB) dışından gelen eşyalarda ödenmesi gereken maktu vergi yüzde 10 daha zamlandı ve yüzde 30 oldu.

Vergileri doğru hesaplayın

Yeni düzenleme yurtdışından alışveriş yapanları yakından ilgilendiriyor. Ödenmesi gereken vergilerin alışveriş yapılmadan önce iyi hesaplanmasında fayda var. Aksi taktirde “Ucuza aldım” derken sonuçta daha yüksek bir miktar da ödeyebilirsiniz. Çünkü gelen ek vergilerin sayısı ve oranı hiç de az değil. Bunlar ana ürünün üzerine eklendiğinde alış fiyatından çok daha farklı bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

1000 Euro yerine 1700 Euro

Milliyet’te yer alan habere göre 1 Mayıs’tan önce 1.500 Euro’ya kadar uygulanan maktu vergi sınırı, 150 Euro’ya düşürüldü. Eşyanın çeşidine göre Gümrük Vergisi, İlave Gümrük Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi gibi vergiler ödenecek. Bu durum da bireysel ithalat yapanların vergi yükünü artıracak. 1 Mayıs’tan önce, 1000 Euro değerindeki elektronik eşyayı Çin’den almak isteyen bir kişi 200 Euro tek ve maktu vergi ile 200 Euro Özel Tüketim Vergisi ödeyerek toplamda 1.400 Euro’ya ürünü ithal ediliyordu.

Yeni düzenlemeyle, 1000 Euro değerindeki elektronik eşyanın ithalatında 200 Euro İlave Gümrük Vergisi, 240 Euro Özel Tüketim Vergisi ve 259,20 Euro Katma Değer Vergisi ödenecek. Bu nedenle toplamda maliyeti 1.699,20 Euro bulacak.

Sigaraya izin var

Haberde 150 Euro’yu aşıp 1.500 Euro’yu aşmayan bireysel ithalatlarda, kişilerin normal ithalat vergilerini ödeyeceklerini bilmeleri gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu arada her ürün hızlı kargo yoluyla ithal edilemiyor. Örneğin ithali yasak olan bir eşya hızlı kargo yoluyla da ithal edilemez. Bu nedenle gümrük mevzuatının izin verdiği eşyalar bireysel ithalata konu edilebiliyor. Kozmetik, takviye edici gıdalar, tütün ve alkol cinsi eşyaların hızlı kargo kapsamında ithaline izin verilmemektedir.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin