sılayolu
Advertisement

Sılayolu öncesi bu ayarları mutlaka değiştirin

Geçmişte yurtdışında cep telefonunu kullananlar veya internete girenler, dönüşte yüzlerce Euro’luk telefon faturası ile karşılaşabiliyordu. Telefon şirketlerinin roaming tarifeleri nedeniyle bir çok kişi mağdur oldu. Ancak Avrupa Birliği bir kaç yıl önce buna son vererek Avrupa Birliği ülkeleri içindeki roaming ücretlerini kaldırdı. Artık yaşadığınız ülkedeki tarife neyse yurtdışında da aynı ücreti ödüyorsunuz.

Sadece AB ülkeleri için geçerli

Ancak karayolundan seyahat edenlerin buna rağmen dikkatli olması gerekiyor. Nasıl olsa ek fatura gelmiyor diye yola koyulursanız yine de kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Sadece AB ülkeleri içinde ek ücret ödemediğinizi unutmayın. Eğer AB dışında bir AB ülkesinden otomobille geçiyorsanız, yine yüksek tarifeden ödeme alabilirsiniz. Örneğin İsviçre bu uygulamanın dışında kalıyor.

Komşu ülkelere bağlanabilir

Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir başka unsur da AB ülkelerine sınır olan AB üyesi olmayan ülkeler. Eğer sınır bölgesine yakın bir mesafede karayolundan seyahat ediyorsanız, cep telefonunuz otomatik ayarlar nedeniyle yurtdışındaki pahalı şebekeye geçebilir ve yüksek tarifeden ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin Yunanistan üzeri seyahat edecek sürücülerin Sırbistan ve Makedonya’da dikkat etmesi gerekiyor. Veya sınıra yaklaşırlarsa Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk gibi bölgelerin şebekesine bağlanabilirler.

Ayarları değiştirin

Bunu engellemek için cep telefonunuzun otomatik şebeke seçimi ayarını kapatmanız gerekiyor. Bu sayede cihazın kendiliğinden yabancı şebekeye bağlanmasını engellemiş oluyorsunuz.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin