uçak

“Uçak biletleri ucuzlar mı” diye merak edenlere kötü haber

Önümüzdeki aylarda Türkiye’ye tatile uçmak isteyenlerin gözü uçak bilet fiyatlarında. 4-5 kişilik aileler, uçuş masraflarını düşürmek için uygun fiyata uçak bileti bulmanın peşinde. Son yıllarda üst seviyelerde seyreden fiyatların bu yıl nasıl olacağı merak konusuydu. Ancak bu yılın başından buyana yaşanan gelişmeler fiyatların düşme ihtimalinin oldukça az olduğunu zaten gösteriyordu. Buna rağmen bir çok kişi “Acaba bu yıl uçak biletleri ucuzlar mı?” diye bekleyiş içerisindeydi. Ne yazık ki son açıklanan veriler, bunun tam tersinin yaşandığını gösterdi. Amerika’da havacılık sektörü için açıklanan son verilere göre uçuş maliyetleri pandemi öncesine göre yüzde 20 arttı. Bunda Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş ve sonrasında ortaya çıkan akaryakıt krizinin de etkisi büyük oldu.

Advertisement

Yolcular buna sevinmeyecek

Yetkililer, gelişmelerin uçak bilet fiyatlarına da olumsuz etki yaptığını ve fiyatların yüzde 20’ye varan zamlandığını duyurdular. İşin asıl endişe verecek tarafı ise fiyatların önümüzdeki dönem nasıl değişeceği yönünde. Yılın ilk aylarında açıklama yapan uzmanlar, uçuş masraflarının bu yıl yaza doğru daha da artacağını öngörmüşlerdi. Durum böyle olunca bilet fiyatlarının daha da artması söz konusu olabilir.

Tek çare erken satın almak

Eğer hala tatil biletinizi satın almadıysanız elinizi çabuk tatmakta fayda var. Uzmanlar, ancak erken satın alarak sonraki yüksek fiyatlardan kurtulmuş olacağınızı söylüyorlar. İşini son ana bırakanlar daha da yüksek fiyatlarla karşılaşabilirler.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin