Türk

13 yaşındaki Türk gencine “George Floyd” müdahalesi

Normalde Amerika’dan alışık olduğumuz sert polis müdahalesi görüntüleri bu defa Almanya’dan geldi. Bir seçim afişini yırttığı gerekçesiyle gözaltına alınan 13 yaşındaki Türk genci, ters kelepçe takılarak ve boynuna bastırılarak sert bir müdahale ile karşılaştı. Etraftakilerin “O daha küçük bir çocuk” seslenişlerine aldırış etmeyen polisin bu davranışı, Amerika’da benzer bir hareketle hayatını kaybeden siyahi George Floyd’u hatırlattı

Advertisement

Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan 13 yaşındaki Emirhan Altıntaş’ın seçim afişini yırttığı gerekçesiyle polisler tarafından ters kelepçe takılarak karakola götürüldüğü anların görüntüleri ortaya çıktı. Seçim afişini yırttığı gerekçesiyle ihbar edilen Altınbaş, 12 Nisan Salı günü polis ekiplerini tarafından omzuna bastırılıp ters kelepçe takılarak karakola götürüldü. Sosyal medyada yansıyan görüntülerde Altınbaş’ın polislerin müdahalesi sırasında ağladığı ancak polislerin aldırmadığı kaydedildi.

Sürekli ağlıyor

Emirhan Altınbaş‘ın babası Mustafa Ersen Altıntaş, olay sonrası Emirhan’ı hastaneye götürdüklerini ve oğlunun kafasında, boynunda ve sırtında darp izleri bulunduğunu söyledi. Baba Altınbaş, 13 yaşındaki bir çocuğa ters kelepçe takılarak karakola götürülmesinin yasal olmadığını belirterek, polisler hakkında dava açacaklarını ifade etti. Oğlunun kendisine, polisler üzerine çıktığında nefes alamadığını ve sesinin çıkmadığını söylediğini açıklayan Mustafa Ersen Altıntaş, Emirhan’ın görüntülerinin polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden siyahi Amerikalı George Floyd’u hatırladığını belirtti. Baba Altınbaş ayrıca olay sonrası Emirhan’ın psikolojisinin bozulduğunu ve oğlunun sürekli ağladığını sözlerine ekledi.

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin