yardım

Yardım alanlar devletin bu masrafları ödemesini istiyor

Geçim sıkıntısı çekenlerin şu günlerdeki en büyük derdi gelen yüksek elektrik ve gaz faturaları. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında masraflarda ciddi bir artış var. Bunda elbette Rusya – Ukrayna krizinin etkisi büyük oldu. Zaten ay sonunu zor getirenler, zamlanan fiyatlar nedeniyle faturalarını ödemekte zorlanıyor. Hatta ödemelerini geciktiren veya hiç ödeyemeyenlerin elektrikleri ve gaz bağlantıları kesiliyor. Devlet yardımı ile geçinenler de son çare olarak yetkili kurumlara başvuruyor ancak kural gereği kendilerine ek yardım ödenemiyor. Almanya’daki uygulamaya göre sosyal yardım alanların elektrik ve gaz masrafları karşılanmıyor.

Advertisement

Yardım alanlar faydalanamıyor

Alman devleti, yakın zamanda yükselen enerji harcamalarından dolayı halka maddi yardımda bulunacak. Burada çalışan herkese 300 Euro’luk bir enerji yardımı yapılması planlanıyor. Ancak bu yardımdan sosyal yardım alanlar faydalanamayacak. Bu da haftalardır eleştiri konusu oluyor. Geçim sıkıntısı çeken ailelere yardım kuruluşları bu konudaki eleştirilerini artırmaya başladılar. Yardım dernekleri “Alman devleti bu soruna bir çare bulmalı. Bize çok sayıda şikayet ve yardım talebi geliyor. İnsanlar günlük elektrik ve kalorifer ihtiyacını nasıl kısıtlasın? Faturalar ödenemediği için ciddi mağduriyetler doğuyor.

Devlet aradaki farkı karşılasın

Bunun tek bir çözüm yolu var. Ya yardıma muhtaçlara, yani devlet yardımı alanlara ek ücret ödenecek, ya da elektrik ve gaz şirketlerinin yıllık fazladan talep ettikleri miktarlar devlet tarafından karşılanacak. Ancak bu şekilde mağdur ailelere yardım edilmiş olunur” talebinde bulundular.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin