telefon
Advertisement

Türkiye’de yüksek telefon faturası şoku

Cep telefonu kullanıcıları yurtdışına çıktıklarında yüksek faturalar ödemek zorunda kalabiliyorlar. Avrupa Birliği “Roaming” adı verilen yurtdışı tarifelerinde önemli bir karar alıp tüketici haklarını güçlendirdikten sonra mağdur sayısı azaldı. Eskiden yurtdışına çıktığınız an yüksek tarifeden telefonlaşabiliyor veya internete girebiliyordunuz. Yurtdışı “Roaming” ayarını kapatmayı unutanlar tatil dönüş yüzlerce Euro’luk telefon faturaları ile karşılaşıyorlardı. Yeni uygulama sayesinde artık Avrupa Birliği ülkelerinde yaşadığınız ülkedeki tarife geçerli oluyor. Yani sizin örneğin Fransa’da sınırsız telefonlaşma hakkınız varsa, aynı tarife Almanya’ya gitseniz de geçerli oluyor ve ek ücret ödemiyorsunuz.

1 dakikası 282 Euro

Ancak Avrupa Birliği’nde olmayan bir ülkeye geçtiğinizde iş değişiyor. Örneğin Türkiye bu kapsam dışında kalıyor. Bu durumda telefon ve internet kullanımı için ek ücret tarifesi devreye giriyor. Dikkat etmeyenler yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyor. Fiyat kıyaslama sitesi Check24 konuyla alakalı bir araştırma yaptı ve tüketicileri uyardı. Roaming ayarlarını kapatmayı unutan ve örneğin ABD’de 1 dakikalığına yüksek kalitede bir youtube videosu izleyen kişi 282 Euro fatura ödemek zorunda kalabiliyor. Gerçi AB tüketicileri korumak için bu konuda da bir sınırlama getirdi ve üst fatura sınırı olarak 59,50 Euro’yu belirledi. Yani fatura tutarı bu sınır aştığında örneğin internet bağlantınız kesiliyor ve size uyarı geliyor. Ancak uzmanlar bazı durumlarda bu sınırın da işe yaramadığını ve önleme rağmen eve yüksek fatura geldiği uyarısında bulunuyorlar.

Sizi arayanlar da masrafa yol açıyor

Bir başka tehlikede şu: Siz örneğin Türkiye’deyken kendiniz birisini aramasanız bile ek ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yurtdışından birisinin sizi araması da masrafa yol açıyor. İsviçre’de bu tür konuşmaların dakika ücreti 0,54 Euro ile 1,59 Euro arası değişiyor. ABD ve Türkiye’de bu fiyat aralığı 1,49 Euro – 1,94 Euro arası. Başka ülkelerde fiyat 2,49 Euro ile 6,09 Euro arası değişebiliyor. Bu sebeple en mantıklısı telefon şirketlerinin sunduğu ek yurtdışı paketlerinden faydalanmak. Örneğin 2,95 Euro’ya 50 MB veya 7,99 Euro’ya 500 MB gibi paketlerden faydalanmak mümkün.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin