Almanya
Advertisement

Almanya’daki eczanelerde yeni dönem: Reçeteler değişiyor

Almanya’da her yıl ilaçlara kişi başına yaklaşık 500 Euro harcanıyor ve yaklaşık 500 milyon reçete yazılıyor. Bu da çok fazla kağıt kullanımı anlamına geliyor. Bu noktada harekete geçen Almanya Sağlık Bakanlığı artık ülkede reçetelerin dijitalleşmesi için radikal adımlar atıyor.

Ruhr24.de’nin aktardığına göre, 1 Eylül’den itibaren Almanya’daki eczanelerde reçeteli ilaçlar atık e-reçete ile alınabilecek.

Daha önce, pilot uygulaması test edilen e-reçeteyi kabul edip etmemek eczanelerin kendilerine bırakılmıştı. Ancak Eylül ayından itibaren Almanya’daki tüm eczaneler bunu yapmak zorunda kalacak.

Federal Sağlık Bakanlığı, e-reçetenin farklı versiyonlarının eczanede nasıl kullanılacağına ilişkin detayları paylaştı. Yeni dijital konsepti kullanmanın üç farklı yolu bulunuyor.

Bunlardan ilki Pembe reçete kağıdı yerine, eczane için reçete kodu verilebilecek.

Veya eczane, reçeteyi elektronik sağlık kartı üzerinden görüntüleyebilecek ya da reçete bir uygulama üzerinden QR kod taranarak eczaneden aranabilecek. Akıllı telefon kullanmayanlara veya henüz uygulamayı indirmeyenlere ise üzerinde kod yazılı bir reçete verilecek.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin