Türkiye
Advertisement

Türkiye’den dönen sürücüler en çok bu ülkeden şikayetçi

Bu yıl karayolundan Türkiye‘ye seyahat eden gurbetçi sayısında büyük artış oldu. Uçak bilet fiyatlarının yüksek olmasından ve 2-3 yıldır seyahat edemeyen vatandaşlarımız Türkiye’ye akın etti. İzinlerini tamamlayıp yaşadığı Avrupa ülkesine geri dönenler yolda bir çok sıkıntıyla karşılaştı. En büyük sorun uzun bekleme süreleri ve gümrük kontrolleri. Turizmavrupa’ya yolda yaşadıklarını aktaran okurlarımız, özellikle bazı ülkelerin daha sorunlu olduğunu vurguluyor. Biz de elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Bekleme süresi çok uzun

Sılayolu sürücülerinin aktardığına göre gurbetçilerin en çok sorun yaşadığı ülke Bulgaristan. Kapıkule’den Bulgaristan’a geçiş yapmak isteyenler “Sıra çok yavaş ilerliyor. Bulgaristan hem yavaş çalışıyor, hem de araçları aradığı için çok bekletiyor.” dediler. Sürücülerin şikayetçi olduğu diğer ülkeler ise Sırbistan ve Macaristan. Her iki ülkede de uzun süre araç kuyruğunda beklemek zorunda kaldıklarını aktaran sürücüler “Haftasonları bekleme süresi çok uzundu. Saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kaldık” bilgisini verdiler.

Gümrüktekiler affetmiyor

Gurbetçiler bu yıl Hırvatistan ve Macaristan’daki gümrük kurallarından da şikayetçiler. Yanlarında Türkiye’den ürün getirenler “Gümrük kontrolleri çok sıkı. Her türlü hayvansal ürüne el konuluyor. Ayrıca yasak olmayan bir üründen fazla miktarda getirenlere de ceza kesiliyor. Aynı zamanda ürünlere el konuluyor ve bunlar imha ediliyor. Bir başka sorun da sigara. Yanında bir karton sigara getirenler Bulgaristan veya Macaristan gibi ülkelerdeki 2 paket sigara sınırına takılıyor ve ceza ödemek zorunda kalıyor.” dediler.

Bu ülkelerde sorun yok

Bu yıl en az şikayet alan ülkeler ise Yunanistan, Makedonya ve Slovenya oldu. Bu ülkelerden hemen hemen hiç şikayet gelmedi.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin