tuzak
Advertisement

Otoyolda aracı bozulanlar dikkat: Sürücülere telefonlu tuzak

Türkiye’ye otomobille seyahat edenlerin yolda karşılaştığı sorunlar bazı dolandırıcıların işine geliyor. Yolda arıza yapan bir araç bulmak için gün boyu otoyolu tarayan kişiler, kimsenin aklına gelmeyecek yöntemler kullanarak insanların parasını almaya çalışıyorlar. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi, güzergah üzerindeki ülkelerde Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin adını kullanan sahte çekiciler var. (https://turizmavrupa.net/silayolu-tehlikesi-bu-araclarin-hepsi-sahte-adac/). Bu çekici araçların ADAC ile hiçbir bağlantısı yok. Bir araç arıza yaptıktan kısa süre sonra yanınıza gelen bu çekiciler “Biz ADAC’den geliyoruz. İsterseniz aracınızı güvenli bir tamirhaneye çekelim” diye yardım teklif ediyorlar. Asıl amaçları sizi anlaşmalı oldukları tamirhaneye çekip yüksek paralar ödemeniz.

Telefon sinyalleri engelleniyor

Araç sahibi cep telefonunu çıkarıp ADAC’yi veya herhangi başka bir numarayı aramak istediğinde başarılı olamıyor. Çünkü telefon çekmiyor. Dolandırıcılar ellerindeki cihazlarla telefon sinyallerini engelleyebiliyorlar. Sürücü ise kimseye ulaşamadığı için çaresiz çekiciye güvenmek zorunda kalıyor.

Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken aslında çok basit. Alman Otomobil Kulübü ADAC şunu öneriyor: Eğer çağırmadığınız bir çekici geldiyse ve sizin telefonunuz çalışmıyorsa hemen söylenenleri kabul edip onlarla beraber gitmeyin. Aracınızı kilitleyin ve yürüyerek o bölgeden bir kaç metre uzaklaşın. Sinyal bozucu cihazlardan uzaklaşınca telefonunuz büyük ihtimalle yeniden çalışacaktır. Derhal ADAC’yi arayın ve gelen çekici hakkında bilgi isteyin. Eğer çekici ADAC ile ortak çalışıyorsa plakasını teyit ettirin.”

Bazı durumlarda aracı bozulan kişi telefonla ADAC’yi arayıp bir çekici istiyor. Aradan kısa süre geçtikten sonra bir çekici geliyor ancak bu ADAC’nin gönderdiği olmayabiliyor. Dolandırıcılar böyle durumlarda bile “Bizi ADAC gönderdi” diyorlar. Halbuki asıl çekici henüz yolda oluyor. Sürücüler ne olur ne olmaz diye ADAC’den gelecek olan çekicinin plakasını istemeli ve gelen çekici ile kıyaslamalı.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin