İzmir’e uçmak otoyoldan daha ucuz

5548
otoyol

Tatil

İzmir’e uçmak otoyoldan daha ucuz

Türkiye’de otoyollara en son yapılan zamlarla birlikte sürücüler fiyatlara tepki gösterdi. Hatta otoyol ücretleri uçak biletlerini geçti. İstanbul – İzmir otoyolunun ücreti 367 liraya çıktı. Sözcü’de yer alan habere göre 2020’de 292 lira olan İstanbul-İzmir otoyolu geçiş ücreti 367 liraya yükseldi. Buna karşılık 170.98 TL ile İstanbul-İzmir uçak biletinin otoyol fiyatının yarısından bile az olduğuna dikkat çekildi. Üstelik karayolunu tercih ettiğinizde otoban ücretinin yanı sıra bir de yakıt masraflarını karşılamak durumunda kalıyorsunuz.

Bazı dış hat uçuşları bile daha uygun

Paralı otoyol, köprü ve tünellere ödenen ücretler kıyaslandığında bazı hatlardaki uçak tarifelerinin çok daha ucuz olduğu gözleniyor. Örneğin uçakla İzmir- Adana 81 TL, İzmir-Antalya 94 TL, İzmir-Samsun 103 TL, İzmir-Kayseri 106 TL. Karayoluyla gidilecek olsa yakıt, diğer gider ve ücretli yollar hesaba katıldığında bunun kaç kat daha fazlası olduğu ortaya çıkıyor. Yine 367 liralık İstanbul-İzmir otoyolu geçiş ücreti karşılığında İstanbul’dan Bükreş’e 360 TL’ye, Berlin’e 367 TL’ye Münih’e ise 362 TL’ye uçakla gitmek mümkün.

İlginizi Çekebilir
Tarihi tünel hattı bakıma alındı

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/ucakla-izmire-gitmek-otobanin-yari-fiyatina-6206071/

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin