Bu Türk Almanya’yı 2,5 milyon Euro dolandıracaktı

1640
Türk

Tatil

Bu Türk Almanya’yı 2,5 milyon Euro dolandıracaktı

Bütün dünya koronavirüs salgınıyla mücadeleyi ve aşıyı konuşurken Almanya’da çok farklı bir koronavirüs olayı ve devleti dolandırmaya kalkan 31 yaşındaki bir Türk kökenli gündem oldu. Bilindiği gibi salgın başladığından buyana Alman devleti işletmelere zor dönemi atlatmaları için milyarlarca Euro yardım dağıttı. Hatta bu yardım başvurularında kolaylaştırılmış ve hızlandırılmış bir prosedür uygulandı. Ne yazık ki bazı kişiler devletin sunduğu bu imkanı kötüye kullandı. Almanya doğumlu olan Tayfun Y. adlı Türk kökenli Alman vatandaşı, sahte yardım başvuruları ile devletten 2,5 milyon Euro almaya çalıştı.

91 kez başvurdu

Farklı kimlik ve şirket isimleri kullanan, farklı eyalet ve şehirlerden yardım için toplam 91 kez başvuran kişi, şu ana kadar 60 bin Euro’yu aşan yardım parası aldı. Bir çok başvurusu kabul edilen ve ödeme aşamasında olan kişi, mayıs ayında yakalanmıştı. Şimdi Münih Eyalet Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanan sanık, suçlamaları kabul etmedi.

İlginizi Çekebilir
Mazot ve benzinli otomobillerin fiyatı artacak mı?

Ortaya çıkmasa paranın hepsini alacaktı

Bazı başvurularında kendisini dönerci olarak tanıtan, bazılarında kuaför, fırıncı, süpermarket veya restoran sahibi olan kişinin yaptıkları herkese hayretler içinde bıraktı. Dikkat çekmemek için sürekli başvuru bilgilerini değiştiren sanık, eğer olay ortaya çıkmasa toplamda 2,5 milyon Euro’nun sahibi olacaktı. Başvurularda hep aynı banka hesap numarasını kullanması olayın ortaya çıkmasına sebep oldu. Yetkililer, farklı kişilerin hep aynı hesap numarasını kullanmasından şüphelenip olayı araştırmaya başladılar. Bu sayede dolandırıcılık anlaşıldı ve ödenmek üzere olan bir çok başvuru durduruldu.

Sahte kimlikler ele geçti

Yakalandığında evi aranan kişinin yeni başvurular da hazırladığı anlaşıldı. Evinde sahte bir çok kimlik ve evrak bulunan sanık, büyük ihtimalle yine farklı isimler kullanarak yeni yardım taleplerinde bulunacaktı. En son Londra’da yaşayan ve sırf bu işi hayata geçirebilmek için Almanya’ya gelen Türk kökenlinin yargılanmasına devam edilecek.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin