Devegeçidi Köprüsü hizmete girdi

50
Devegeçidi

Tatil

Devegeçidi Köprüsü hizmete girdi

Diyarbakır’ın kuzeye açılan kapısı niteliğindeki Ergani-Elazığ yolundaki Devegeçidi Köprüsü hizmete açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katılıp, konuşma yaptığı Diyarbakır-Ergani-Elazığ Yolu Devegeçidi Köprüsü ve Bağlantı Yolları’nın açılışını gerçekleştirdi.

Karaismailoğlu, açıklamalarına şunları aktardı: “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Diyarbakır’ı, Elazığ’a bağlayan Diyarbakır-Ergani Yolu üzerindeki Devegeçidi Vadisi üzerinde yaptığımız köprümüz, bölünmüş yol standardında ve bin 142 metre uzunluğundadır. Bağlantı yolları ile projemiz 3 bin metreye ulaşmaktadır.  Vadideki mevcut tarihi köprüleri de koruyarak inşa ettiğimiz yapı ile Devegeçidi Vadisi’ni köprülü kavşak ile geçip, Eğil yoluna bağlanıyoruz. Bağlantı yollarının tamamlanmasıyla, Eğil Kavşağı’ndaki trafik daha güvenli ve kesintisiz bir şekilde sağlanacaktır.”

Proje ile Diyarbakır’ın kuzeye açılan kapısı olan Ergani-Elazığ Yolunda artık güvenli ve konforlu bir şeklide seyahat edilebileceğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, köprü ile vadideki yüksek eğimlerin iyileştirildiğini belirterek; şunları söyledi:

Zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlıyor

“Zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlarken, bakım-onarım maliyetleri ile birlikte, egzoz gazı salımı da azalmış oldu. Diyarbakır’ın bölünmüş karayolu uzunluğunu 10 kat artırarak 44 kilometreden 448 kilometreye çıkardık.  İl genelinde devam eden 10 adet karayolu projesi ile 214 kilometrenin üzerinde yol daha yapmış olacağız.”

İlginizi Çekebilir
Türkiye'nin 180 kültür mirası daha kayıt altına alındı

Diyarbakır Devegeçidi Köprüsü ve bağlantı Yolları Projesi; Diyarbakır’ı Elazığ’a bağlayan Diyarbakır-Ergani Yolu üzerinde yer alan Devegeçidi Vadisi’nin yüksek standartlı geçilmesi çalışmaları kapsamında inşa edildi. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardındaki 1.142 m’lik (2×571 m) köprünün uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 3 bin m’ye ulaşıyor.

Mevcut köprüler korunarak inşa edilen proje ile Devegeçidi Vadisi köprülü kavşak sistemiyle geçilerek, kavşak kolları aracılığıyla Eğil il yolu bağlantısı kavşağı güvenli bir şekilde tesis edildi.

Diyarbakır’ın kuzeye açılan kapısı olan Ergani-Elazığ Yolu’nda güvenli ve konforlu ulaşımı sağlamayı amaçlayan proje ile; vadideki yüksek eğimler iyileştirilerek, yolun geometrik standardı artırıldı.

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin