Gökova Susamı gelecek nesillere ulaşması için donduruldu

37
Gökova

Gökova Susamı gelecek nesillere ulaşması için donduruldu

Yıllardır Muğla’da yetiştirilen Gökova susamı, meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda korunması için özel laboratuvarda donduruldu.

Ata tohumları bu merkezde toplanıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile kurduğu ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’nde ata tohumlarının toplanmasına devam ediliyor. Meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda yerel tohumların güvenle saklanarak gelecek nesillere aktarılması ve üretiminin sağlanması amacıyla tohum merkezinde kurulan özel laboratuvarda dondurulanların arasına Gökova Susamı da eklendi.

İlginizi Çekebilir
Samsun'daki yaz okulunda ücretsiz kano eğitimi başladı

Gökova Susamı kitapçığı da hazırlandı

Türkiye’de susam üretiminde 3. olan Muğla’da yetiştirilen ve özellikle Muğla simidi, tahin ve helva yapımında kullanılan “Gökova Susamı”, kriyoprezervasyon tekniği ile donduruldu. Bu sayede gelecek nesillere aktarılması amaçlanan Gökova Susamı hakkında kitapçık da hazırlandı. Doç. Dr. Ergun Kaya ve teknik ekibi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kitapçıkta; susamının biyoteknolojik yöntemlerle çoğaltımı ve özellikleri yer aldı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin