sümela

Sümela Manastırı’na iki duraklı teleferik ile çıkılacak

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi yeni sezona hazırlanıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’ndeki çalışmaları hızlandırdı. Vadideki trafik ve ulaşımının otoparklar ve ring sistemi ile çözülmesini sağlayan proje ile Sümela’ya iki duraklı teleferik ile çıkılacak.

Altındere Vadisi’ne ring seferleri düzenlenecek

Son çalışmalarla Altındere Vadisi’ndeki trafik ve ulaşım sorununun çözülmesi hedeflendi. Bölgede hem otobüsler hem de diğer araçlar için 2 ayrı büyük otopark alanı oluşturuldu. Böylece Altındere Vadisi’ne gelenler aşağıda bulunan otoparklara araçlarını park edecekler. Ziyaretçiler, minibüslerle ring biçiminde bir ulaşım sistemiyle bu bölgeye ulaştırılacak ve daha sonra yine kendi araçlarının olduğu otoparklara geri götürülecek. Transit olarak Çakırgöl’e ve yukarıdaki yaylalara, köylere gidecek vatandaşlar için de yeni bir yol oluşturuldu.

Sümela

Sümela Manastırı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalar tamamlanıyor

Altındere Vadisi’nde ziyaretçilerin güzel vakit geçirmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Hayata geçirmeye çalıştığımız bir başka önemli projemiz ise bir kır kahvesi, bir kır lokantası ve yine ziyaretçi merkezi şeklinde büyük bir yatırım. Turizm sezonu ile birlikte orayı hizmete açtığımızda, yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz için çok güzel yeme içme ve dinlenme mekanları oluşturmuş olacağız. Sümela Manastırı şu anda UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde var olan bir yer. Başlattığımız süreçle, önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı’nın Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağız. Ve Sümela Manastırı artık dünyada çok daha bilinen, ziyaretçilerin gelmeyi daha çok arzu edecekleri bir destinasyon haline gelmiş olacak” dedi.

Sümela’ya iki duraklı teleferik

Sümela Manastırı’na uzanan iki duraklı teleferik projesi de tamamlandı. Birinci ayağı otopark bölgesinden yani vadinin içerisinden başlıyor ve Sümela’ya uzak ancak yüksekçe bir noktaya ulaşıyor. Projede o alanda seyir terasları, yeme içme mekanları, yürüme alanları var. Yani ilk etap ziyaretçileri ormanın içine götürecek, ikinci ayağı ise Sümela’ya yakın bir noktaya taşıyacak.

sümela

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin