Yabancı plakalı araçların bakım ve tamiri için geçiş ücreti ne kadar?

664
yabancı

Yabancı plakalı araçların bakım ve tamiri için geçiş ücreti ne kadar?

Türkiye’ye getirilen yabancı ülke taşıtları için ödenecek geçiş ücretlerinde düzenleme yapıldı. Anadolu Ajansı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Geçici ve Yabancı Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş Ücretlerine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”in, Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurdu.

Yabancı araçlar için geçiş ücreti ne kadar oldu?

Yeni düzenleme gereği; tamir, bakım, onarım veya tadilat amacıyla getirilen, Türkiye’de işlem ve işçilik gördükten sonra boş olarak çıkış yapacak yabancı ülke taşıtları için tamir, bakım, onarım, tadilat veya işçilik bedeli 2 bin avro ya da Türk lirası karşılığından fazla olan ve bu durumu belgeleyenlerden geçiş ücreti alınmayacak. Bu taşıtların tamir, bakım, onarım, tadilat veya işçilik bedeli 2 bin avro veya Türk lirası karşılığından az olanlar için 600 Euro ya da Türk lirası karşılığı geçiş ücreti alınacak.

İlginizi Çekebilir
Bir ülkeyle daha karşılıklı vizeler kalktı

Kanun karayolu taşımacılığı yapan araçları ilgilendiriyor

Şu hususa dikkat etmek gerekiyor. Yabancı plakalı araçların tamirinden alınacak olan 600 Euro düzenlemesi, özel araçlarla ilgili değil. Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu (YTB) Twiter hesabından bu konuya açıklık getirdi. YTB “İlgili tebliğ 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nun 16. maddesi çerçevesinde düzenlenmiştir. Bu kapsamda yayınlanan tebliğ karayolu taşımacılığı yapan araçlarla (tır, otobüs vb.) ilgili hususları içermektedir.” dedi

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin