yabancı

Yabancı ehliyetlerin Türkiye’deki geçerlilik süresi uzatıldı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye’de iki yıl kalabiliyorlar. Fakat bir yıldan fazla kalacak olanlar yurtdışındaki ehliyetini bu sürenin sonunda Türk ehliyetiyle değiştirmesi gerekiyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Türk vatandaşları, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilecek.

Advertisement

Ehliyetlerin geçerlilik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı

Dün Resmi gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin yabancı ülkelerden almış oldukları ehliyetle Türkiye’de araç kullanabilecekleri süre 1 yıldan 2 çıkarıldı. Vatandaşlarımız bundan böyle, yabancı ehliyetleriyle 2 yıl boyunca Türkiye’de yabancı veya Türk plakalı araçları kullanabilecekler. Bu düzenleme ile başta emekliler olmak üzere Türkiye’de uzun süre kalan vatandaşların önemli bir talepleri yerine getirildi. Öngörülen iki yıllık süre kişinin yurtdışına çıktıktan sonra Türkiye’ye girişinin her seferinde yenileniyor.

Öte yandan Türkiye’de 6 aydan fazla bulunanlar, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunlu.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

7 YORUMLAR

  1. Esim mavi kartli alman vatandasi alman surucü belgesine sahip kaza yapti kasko kabul etmiyor ehliyet 6 ay gecerlidir diyor mavi kartlilari kapsamiyor sadece tc vAtandaslarini kapsiyor diyor mavi kartlilara ogle bir hak yok diyor

  2. Selamlar, benim sorum şöyle.
    Almanyadan alınan ehliyet, Türkiyede yeni düzenlemeyle 2.yıla çıkartıldı.
    Ama 2.yıl bitmeden yurt dışına gidip gelince ,2.yıllık süre tekrar sıfırdanmı başlıyor. Bilgisi olan, lütfen bizi bilgilendirsin.

  3. yabancı plaka araba 2 yıl kalabiliyor emeklilere artı bir ayrıcalık varmı bu birinci soru 2ci soru ise 2ci sene sonunda arabayı kızımın adına geçirsem ve o turkiyeden ayrılınca beim kullanma imkanım varmı

    • İyi günler birinci sorunuza cevap olarak emeklilere ayrıcalık sadece emekli olduktan sonra ilk defa Türkiye’ye gidecekleri zaman 185 gün şartı aramıyorlar. İkinci sorunuzun cevabı ise yurtdışında yerleşik kişilerce Türkiye’ye getirilen yabancı plakalı taşıtları, sahibi, taşıt sahibinin sadece yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçiren) eşi veya usul ya da füruu olan kişilerce (anne, baba, çocuklar) kullanılabilir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin