Yabancı ehliyetlerin kullanım süresi Türkiye’ye her girişte yenileniyor mu?

1068
Yabancı

Tatil

Yabancı ehliyetlerin kullanım süresi Türkiye’ye her girişte yenileniyor mu?

Geçtiğimiz Haziran ayında Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin yabancı ülkelerden almış oldukları ehliyetle Türkiye’de araç kullanabilecekleri süre 1 yıldan 2 çıkarılmıştı. Böylece Türkiye’de iki yıl kalacak olan vatandaşlarımız ehliyetlerini değiştirmek zorunda kalmayacaklar. Fakat vatandaşlarımız bu iki yıllık sürenin her giriş ve çıkışta yenilenip yenilenmediğini merak ediyor. Örneğin bir okurumuz sayfamız [https://www.turizmavrupa.net’e/] şu soruyu sormuş “Selamlar, benim sorum şöyle. Almanya’dan alınan ehliyet, Türkiye’de yeni düzenlemeyle 2 yıla çıkartıldı. Ama 2 yıl bitmeden yurt dışına gidip gelince, 2 yıllık süre tekrar sıfırdan mı başlıyor. Bilgisi olan, lütfen bizi bilgilendirin.”

İki yıllık süre her girişte yenileniyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre sürücünün yurtdışı ehliyetini kullanma süresi her girişte ve çıkışta yenileniyor. Yani vatandaşımız aracıyla ister bir gün kalsın ve yurtdışına geri çıksın, ister 1 buçuk yıl kalsın çıksın, geri geldiğinde iki yıllık süre yeniden başlıyor. İki yıllık süre her çıktığında ve geldiğinde yenileniyor.

İlginizi Çekebilir
Pegasus yurtdışında bir kente daha uçuşlara başlıyor

Türkçe tercümesi şart

Öte yandan Türkiye’de 6 aydan fazla bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunlu.

Değiştirmek zorunda

Yurt dışından alınan sürücü belgesi, 2 yılın sonunda Türkiye’deki yetkili makamlarca verilen sürücü belgesi ile değiştirilmek zorunda. İki yılın sonunda değişim için bulunduğu yerdeki nüfus müdürlüğüne başvurması yeterli. Değiştirilirken istenecek olan belgeler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce sürücüye söyleniyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin