vatandaşlık

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık başvuru ücreti arttı

Gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından sonra alınan karara göre gayrimenkul satın alımı yolu ile Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaşlık alma konusunda artırıma gidildi.

Advertisement

Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra yürürlüğe girecek olan bu uygulamaya göre 250 bin dolar olan gayrimenkul satın alma yolu ile T.C. vatandaşlığına geçme de sınır, 400 bin dolar oldu.

Gayrimenkulün satışı 3 yıl yasak olacak

Vatandaşlık almak için satın alınıp, hemen ardından elden çıkarılan gayrimenkullerin satımını önlemek amacı ile 3 yıl süre ile satılmayacağına dair ibare de sözleşmede yer alacak.

GİGDER (Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Deneği) Başkanı Ömer Faruk Akbal, gayrimenkul satışı yolu ile vatandaşlık elde etme limitinin 400 Bin Dolar’a çıkartılması ile alakalı değerlendirmelerinde, 250 bin Dolarlık minimum yatırım bedelinin, 400 bin Dolar’a çıkartılmasın çok keskin bir geçiş olduğu detaylarına yer verdi. 300 ile 350 bin dolar aralığında olmasının daha yumuşak bir geçiş olduğunu ifade eden Başkan Akbal, 7 milyara kadar yabancı uyruklu kişilere gayrimenkul satışı yapıldığını ve bu sıcak paranın doğrudan ülkemize geldiğini vurguladı.

1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti

Konut satın alımı ile vatandaşlık hakkına sahip olma Türkiye için 2018 yılında, 1 milyon Dolardan 250 bin Dolar’a indirilmişti. Alınan yeni karara göre 400 bin dolara kadar artan bu tutar sonrası gayrimenkul ile vatandaşlık alımının ise ne seyirde devam edeceği merak konusu oldu.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin