vize
Advertisement

Türklere bu yüzden vize vermiyorlarmış

Türkiye’de yaşayıp Avrupa’ya turistik gezi yapmak isteyen birçok vatandaşımız vize alamıyor. Geçtiğimiz aylarda sık sık gündeme gelen bu soru Avrupalı yetkililere sorulduğunda “Bunun özel bir sebebi yok” cevabını veriyorlar. Hatta Türkiye konuyla ilgili özel bir çalışma bile başlattı. Diğer ülke vatandaşlarına sorunsuz vize verilirken Türk vatandaşlarına neden bu kadar sorun çıkarıldığı soru işaretiydi. Son yapılan bir değerlendirmeye göre, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Türkiye vatandaşlarının vize başvurularına olumsuz yanıt vermesinin sebebi Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve siyasi sığınmacı başvurularındaki artış. Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, konuyla ilgili bir araştırma yaparken bunu kamuoyu ile paylaştı. Öztürk krizin perde arkasıyla ilgili olarak vize danışmanlık şirketlerinden yetkililerle konuştu:

Avrupa parası olmayanları istemiyor

“Türk Lirası’nın, döviz karşısında ciddi değer kaybı yüzünden Avrupa ülkeleri artık çok zenginleri ülkesinde görmek istiyor. Ortalama bir memur maaşı ile şu anda Avrupa’da tatil yapmanın imkansız olduğunu onlar da bizim kadar iyi biliyor. Dolayısıyla ortalama bir geliri olan kişi için turistik vize başvuru yaptığımızda ülkelerine göç etmek istendiğini düşünüyorlar.

Geri gitmeyecekler korkusu

Siyasi kargaşa; son dönemde Avrupa, Amerika, İngiltere Türklerden çok fazla siyasi oturum başvurusu aldı. Bu artış oranı yüzde 400-500’lere ulaştı. Vize başvurularında bununla ilgili elçiliklerin kayıtları yok. Dolayısıyla akıllarındaki ilk soru her başvuru sahibinin siyasi oturum başvurusu yapıp yapmayacağı oluyor. Türkiye’de yapılan araştırmalarda, yurtdışında yaşamak isteyenlerin sayısında yüzde 300-400 artış olduğu elçiliklerde konuşuluyor. Elçilikler şu anda kendilerinin Türkiye için çok büyük fırsat olduğunu, dolayısıyla bütün Türklerin Avrupa’da, İngiltere ya da Amerika’da yaşamak istediklerini düşünüyorlar. Bütün vize başvurusu yapan kişilerin bir daha Türkiye’ye dönmeyeceğini düşünerek işlemlerine başlıyorlar.”

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin