sahte
Advertisement

Sahte polisler Türkiye’deymiş

Son yıllarda “sahte savcı ve sahte polis” telefonu sonrası dolandırılanların sayısında büyük artış var. Mağdurlar her ülkede ortaya çıkıyor. Yöntem hep aynı: Telefonunuz çalıyor ve kendisini polis veya savcı diye tanıtan kişiler “Evinizdeki para veya altınlar tehlikede, derhal hepsini bize teslim edin, yoksa çalınacaklar” diyorlar. Mağdurlar da kendi eliyle para veya değerli eşyaları ya kapıya gelen kişiye teslim ediyor, ya da kendilerine söylenen yere bırakıyorlar. Bu şekilde Almanya’da dolandırılan 81 yaşındaki bir emekli tam 69 bin Euro değerindeki takılarını kaptırdı.

Türkiye’den arıyorlar

Berliner Kurier gazetesinde yer alan habere göre mağdurun telefonu çaldı ve ekranda polis telefonu olan 110 göründü. Ancak bu da dolandırıcıların bir oyunu. Türkiye’de bir internet kafeden aradığı anlaşılan kimliği belirsiz kişiler ardı ardına telefonlar ederek Alman kadının gözünü korkuttular. Evinin hemen yakınında bir evde hırsızlık yaşandığı, 81 yaşındaki kadının adının da ele geçen evraklar arasında yer aldığı iddia edildi. Telefonda Almanca konuşan sahte polisin “Evdeki bütün değerli eşyalarınızı söyleyeceğimiz yere bırakın. Bir polis gelip bunları oradan alacak. Aksi takdirde sizin de eviniz soyulabilir” diye korku sardı. Kadın da bütün takılarını söylenen yere bıraktı. Bütün takılar ortadan kaybolunca kadın polise başvurdu.

300 Euro için yapmışlar

Olay sonrası takıları bırakılan yerden aldığı tespit edilen Ali A. (24) ve Lea L. (22) adlı iki kişi yakalandı. İki sanık mahkemeye çıkarıldı. İkilinin hep aynı yöntemle çalıştığı, takıları bırakılan yerden alıp Türkiye’ye götürdüğü belirtildi. Kurye olarak çalışan ikili “Bizim bir şeyden haberimiz yoktu. İnternetteki bir iş ilanını gördük İlanda değerli takıları yurtdışına götürmek için kurye aranıyor yazıyordu. Biz de kabul ettik ve işe başladık. 2021İn başından buyana bu işi toplam 14 kez yaptık. Uçuş başına 300 Euro para aldık.” dediler.

Türkiye’dekiler yakalanamadı

Mahkemede ifade veren mağdur ise “Normalde bu tür oyunlara gelmem ama inandık ve her şeyimizi teslim ettik” dedi. Türkiye’de takıları teslim alanlar yakalanamadı. Ancak Almanya’daki iki sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin