seyahat
Foto:turizmavrupa.net

Türkiye’ye bu güzergahtan seyahat etmek daha avantajlı

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız yaz aylarında Türkiye’ye karayolundan seyahat etmek farklı güzergahlar kullanıyor. Eskiden çoğunluk Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye ulaşırdı. Ancak son yıllarda bu alışkanlık değişti. Sürücülerin önemli bir kısmının başka bir güzergaha yöneldiği görülüyor. Bu değişime sebep ise bazı ülkelerdeki otoyol durumu. Otoyolların daha kaliteli hale gelmesi, Sılayolu sürücülerinin görüşlerini de değiştirdi.

Advertisement

Neden Macaristan’dan?

Turizmavrupa’ya gelen bilgilere göre, vatandaşlarımız son yıllarda Macaristan’ı tercih ediyor. Yani sürücüler Avusturya-Macaristan-Sırbistan-Bulgaristan güzergahını kullanarak Türkiye’ye ulaşıyor. Bu hem gidiş, hem de dönüş yolculuğu için geçerli. Macaristan’ı tercih edenler, otoyolların çok kaliteli olduğunu ve rahat seyahat edildiğini, otoyol kenarında temiz ve güvenli dinlenme tesislerinin bulunduğunu, ülkede genel olarak bir güvenlik sorunu olmadığını, diğer ülkelerle kıyaslandığında daha az trafik kazası yaşandığını ve bu sebeple trafiğin daha güvenli olduğunu, yine diğer ülkelerle kıyaslandığında gasp ve hırsızlık olaylarına daha az rastlandığını belirtiyorlar.

Sınır kapısında bekleme

Ülkede dezavantaj olarak görülen unsurlar da var ancak bunlar yine de sürücülerin kararını değiştirmiyor. Vatandaşlarımız, en büyük sıkıntının sıkı gümrük kontrolleri olduğunu ve bununla bağlantılı sınır kapılarındaki uzun bekleme sürelerinin olduğunu söylüyorlar. Özellikle Türkiye’den dönüşte, Sırbistan’dan Macaristan’a geçiş yapmak isteyenler zaman zaman sınırda saatlerce beklemek zorunda kalabiliyor. Çünkü Macarlar neredeyse her aracı didik didik arıyor. Ayrıca bu ülkenin 1 karton yerine kişi başına sadece 2 paket sigaraya izin vermesi de zaman zaman bazı vatandaşlarımızın ceza ödemesine sebep oluyor. Bütün bu olumsuz maddelere rağmen Türkiye yolcularının tercihi değişmiyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin