devlet yardımı

Devlet yardımı alanlara “Göz yumulacak”

Normalde devlet yardımı alanlara yönelik yürürlüğe giden sıkı önlemler gündeme gelir. Ancak bu defa tam tersi oluyor. Almanya, 1 yıl boyunca devlet yardımı alanların yaptığı kusurlara “Göz yumacağını” açıkladı. Alman hükümeti, 2023 yılında Hartz 4 adı verilen sosyal yadım yerine “Vatandaşlık Ödeneğine” geçecek. Bürgergeld olarak bilinen bu yardıma geçiş sürecine kadar devlet yardımı alanlara bazı kolaylıklar sağlanacak. Bunlardan en önemlisi ise normal şartlarda yardımın kesilmesine neden olabilecek durumlarda herhangi bir yaptırım uygulanmaması olacak.

Advertisement

Ne anlama geliyor?

Verilen bilgiye göre bu istisnai durum önümüzdeki yılın yaz aylarına kadar sürecek. Şu an devlet yardımı alma statüsünde olanlar kendilerine iş gösterildiğinde bunu kabul etmediklerinde veya kendilerine resmi dairede randevu verilmesinde buna katılmadıklarında farklı cezalar alabiliyorlar. Örneğin bu kişilerin aldıkları yardım miktarı kesintiye uğruyor. Ancak yeni alınan kararla bu tedbir uygulanmayacak ve yardım paraları büyük ölçüde kesintiye uğramayacak.

İlk değil

Alman devleti daha önce Koronavirüs döneminde de benzer bir istisnai durum ilan etmişti. Burada da yardı alanlar bir çok ceza işleminden muaf tutulmuştu.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin