Türkiye

“Türkiye’den ne kadar getirebilirim?

Türkiye‘den yaşadığı Avrupa ülkesine dönen bir çok vatandaşımız sınır kapılarında veya havalimanlarında perişan oluyor. Ya yanında yüksek miktarda para getiriyor, ya üzerinde çok sayıda altın bulunuyor, ya da ülkeye girişi yasak olan hayvansal ürünler ele geçiyor. Gümrük kuralları aslında yıllardır aynı, çok nadir değişiyor. Buna rağmen bir çok gurbetçi “Benim bu uygulamadan haberim yoktu” diyerek kendisini savunmaya çalışıyor. Ancak bu tür açıklamalar gümrük memurlarını pek etkilemiyor ve yine de hem ürünlere el konuluyor, hem de yolcu yüksek vergi ve cezalar ödemek zorunda kalıyor.

Advertisement

Alışverişte sınırlara dikkat edin

Yakında Türkiye’ye doğru yola koyulacak vatandaşlarımız hem sınır kapılarında hem de havalimanlarında sorun yaşamamak için kuralları iyi ezberlemeli. Örneğin yanımda ne kadar sigara getirebilirim, gümrük vergisi ödememek için neler dikkat etmeliyim, altın takılarda sınır ne kadar, ne kadar nakit para taşıyabilirim gibi konuları merak ediyorsanız, lütfen Turizmavrupa olarak aşağıda sizin için toparladığımız bilgilere göz atın. Bu bilgiler mutlaka yolculukta işinize yarayacaktır. Sonradan büyük sıkıntılar yaşamamak ve zaman kaybetmek istemiyorsanız, alışverişinizi bu sınırlara göre yapın.

Bir çok AB ülkesinde olduğu gibi örneğinin Almanya’da geçerli olan gümrük kuralları ve serbest taşıma hakkı şöyle:

Sigara (En az 17 yaşında olan kişiler için geçerli)

200 sigara

100 küçük puro

50 puro

250 gram tütün

Alkol (En az 17 yaşında olan kişiler için geçerli)

Alkol oranı yüzde 22’yi geçenlerde 1 litre

Alkol oranı yüzde 22’nin altında kalanlarda 2 litre

Şarap 4 litre

16 litre bira

İlaç

Kişinin kendi tüketebileceği kadar

Akaryakıt

Depoya sığdığı kadar , ayrıca ek olarak 10 litre

Altın ve diğer ürünler

değeri 300 Euro’ya kadar serbest

uçakla yolculuk yapanlarda bu sınır 430 Euro

15 yaşından küçüklerde sınır 175 Euro

Bu sınırlar aşıldığında vergi ödüyosunuz

Para

Kişi başına serbest taşınabilecek nakit para miktarı 10 bin Euro’nun altında olmalı. Bunun üzerindeki miktarlar gümrüğe bildirilmeli

Yiyecek

Sadece kişisel tüketim miktarına izin veriliyor. Bu ürüne göre değişiyor. Örneğin bir kişi 3 kilo mercimek getirebilir. Ancak 30 kilo getirirse vergi ödemek zorunda kalabilir.

Havsal ürünlere izin verilmiyor (Örneğin süt, peynir, et)

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin