devlet

Haksız yere devlet yardımı alana 3600 Euro ceza

Avrupa’da bir çok devlet işsizlerin geçimini sağlayabilmesi için maddi destekte bulunuyor. Her ülkede uygulama farklı. Kişisel ihtiyaçların karşılanması ve kiranın ödenebilmesi için maddi imkanlar sunuluyor. Ancak bazı kişiler bu tür sosyal yardımları almanın yanı sıra bir de çalışmayı tercih ediyor. Bu bilgiyi de devletten saklayarak çift kazanç elde etmiş oluyor. Örneğin Almanya’da bu tür kişileri tespit etmek için yoğun mücadele veriliyor. Yetkililer, haksız yere kazanç sağlayanları tespit edebilmek için bilgi bankalarından faydalanıyor. Burada işsizlik başvurusunda bulunanların bilgi kayıtları ile işverenlerin çalışan kayıtları kıyaslanıyor. Eğer bir isim her iki listede de yer alıyorsa yetkililer harekete geçiyor. Bu kişi hakkında yasal işlem başlatılıyor.

Advertisement

Mahkemede yargılandı

Alman makamlarının bildirdiğine göre yaşanan son olayda Osnabrück’te yaşayan bir kişi tam da bu şekilde haksız kazanç sağladı. Önce işsizlik parası başvurunda bulunan ve maddi yardım almaya başlayan kişi daha sonra birden fazla ek işte çalışmaya başladı. Hem de bunu resmi olarak yaptı. Kısa süre sonra bilgi bankalarındaki karşılaştırılması sonucu durum fark edildi. Hakkında soruşturma yürütülen kişi yargılandı ve yerel mahkeme tarafından 3600 Euro para cezasına çaptırıldı.

Geri ödeyecek

Yapılan açıklamada adamın bir kaç aylık süre içinde devletten toplamda 1290 Euro’yu haksız yere aldığı belirtildi. Yetkililer, kişinin şimdi hem 3600’luk para cezasını, hem de devletten aldığı miktarı geri ödemesi gerektiğine dikkat çektiler.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin