Türkiye’deki yeni koronavirüs tedbirleri neler?

91
koronavirüs

Tatil

Türkiye’deki yeni koronavirüs tedbirleri neler?

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan yeni Covid-19 tedbirlerini içeren genelge İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni Koronavirüs önlemlerinin detaylarının açıklandığı “Koronavirüs Yeni Tedbirler” konulu genelgede 9 madde yer aldı.

Koronavirüs uygulamaları Cuma günü başlıyor

20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacak yeni önlemler şöyle sıralandı:

1- Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet sunabilecek.

2- Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00 – 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

3- Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar; kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak. Nargile salonları da kapalı kalmaya devam edecek.

4- Tüm illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10.00 – 13.00

saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar (1 Ocak 2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün

içerisinde 13.00 – 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Çalışma belgesi ibraz edenler bu uygulama dışında tutulacak.

5- Yeni bir karar alınıncaya kadar her haftasonu 10.00 – ­20.00 saatleri dışında

sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. İlk uygulama bu hafta sonu gerçekleşecek. 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İlginizi Çekebilir
İstanbul Spor Okulları'na kayıtlar başladı

6- Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı uygulaması İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca genişletilebilecek.

7- İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması sağlanacak.

8- Nikah törenleri/merasimlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilmesi, düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde gerçekleştirilmesi, toplu taziye yapılmaması uygulamaları sürdürülecek.

9- Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlar özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkamayacaklar.

Ancak tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilenler bu uygulamadan muaf olacak.

İlk ve orta öğretimde yüz yüze eğitim yıl sonuna kadar durduruldu

Ayrıca resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla sürdürecek. Tüm spor müsabakaları da seyircisiz oynanmaya devam edecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin