vize
Advertisement

Türk vatandaşı vizeye rağmen Almanya’ya sokulmadı

Almanya’ya gelmek isteyen Türk vatandaşları vize alsalar bile ülkeye giremeyebilirler. Yetkililer bu konuda çok titiz davranıyorlar ve gerektiğine yolcuyu ülkesine geri gönderebiliyorlar. Bunun bir örneği Stuttgart Havalimanı’nda yaşandı. Yaptığı başvuru sonrası vize alan ve Stuttgart Havalimanı’na uçan bir Türk vatandaşı, bütün evrakları tam olmasına rağmen ülkeye sokulmadı. 68 yaşındaki yolcu aynı gün tekrar Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. Alman makamları bu konuda hiçbir istisna uygulamadılar.

Geliş sebebi farklı çıktı

Peki yolcu vize için gerekli büyün kriterleri yerine getirmesine ve geçerli bir vize almasına rağmen neden geri gönderildi? Alman makamları konuyla ilgili şu açıklamayı yaptılar: “Yolcunun vize başvurusunda bulunduğunda belirttiği Almanya’ya geliş sebebinde değişiklik olduğu tespit edildi. Yani yolcu havalimanındaki sorgusunda farklı bir sebepten dolayı Almanya’ya geldiğini belirtti. Bundan dolayı Türk vatandaşı Almanya’ya sokulmadı ve ülkesine geri gönderildi”. Yetkililer daha detaylı bilgi vermezken, yolcunun hangi ziyaret sebeplerini söylediği ve çelişkinin nasıl oluştuğu anlaşılmadı.

Hangi amaçla geldiniz sorusu önemli

Yapılan açıklamadan da anlaşıldığı gibi kişinin vize başvurusunda verdiği bilgiler esas alınıyor. Yani kişi “Ben turistik gezi amaçlı Almanya’ya gitmek istiyorum” şeklinde bir beyan verip vize alırsa buna sadık kalmalı. Almanya’ya girişte kendisine “Hangi amaçla geldiniz?” diye sorulduğunda aynı cevabı vermek zorunda. Örneğin yolcu “Ben tedavi görmek için geldim” veya “Ticaret yapmak için geldim” gibi farklı bir cevap verirse sorun çıkabiliyor. Son yaşanan olayda da büyük ihtimalle yolcu hatalı bir açıklama yaptı. Bu sebeple hem kendi yapacağınız açıklamayı önceden iyi düşünün, hem de Almanya’ya vizeyle gidecek yakınlarını önceden uyarın.

Süreyi aşmamak gerekir

Stuttgart Havalimanı’nda yaşanan bir başka olayda ise 28 yaşındaki Güney Afrika vatandaşı, Almanya’da kalış süresini aştığı için hakkında yasal işlem yapıldı. Almanya’ya kısa süreliğine ziyaret amaçlı gelen kişi, Schengen vize süresini 12 gün aştı. Bundan dolayı da kendisi hakkında cezai işlem uygulandı. Schengen vizesi alanların vize süresine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Vizede belirtilen süreden daha uzun süre AB ülkesinde kalındığında havalimanlarında işlem yapılıyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin