İstanbul
Advertisement

İstanbul, “Havada” en iyi performansı gösteren şehir seçildi

Avrupa havalimanlarındaki grevler ve personel eksikliği tatilcilerin planlarını oldukça olumsuz etkiledi. Birçok kişi saatlerce havalimanında beklemek zorunda kaldı, uçuşlar ertelendi ve iptaller gerçekleşti.

Ancak İstanbul yaz dönemini sorunsuz atlatan iller arasında öne çıkıyor. Son yayınlanan uluslararası raporlar ve araştırmalar da bunu doğruluyor.

Avrupa merkezli Şehir Destinasyonları Birliği (City Destination Alliance- CityDNA), korona salgını sonrası 2022 yılı Nisan-Haziran döneminde havayolu seyahatinde en iyi performans gösteren Avrupa şehirlerini yayınladı.

PANDEMİ HASARINI GİDERME KONUSUNDA EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN ŞEHİR

İTO Basın Departmanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) da üyesi olduğu uluslararası CityDNA, İstanbul’u 117 Avrupa şehri içinde havayolu seyahatlerinde ‘pandemi hasarını giderme konusunda en iyi performans gösteren şehir’ olarak ilan etti.

Hava Yolcularının Trafik Barometresi adlı raporda, 2019 ve 2022 yıllarının 2’nci çeyrek dönemleri karşılaştırıldı.

Buna göre havayolu seyahatleri, 2022’de, 2019’un 2’nci çeyreğine kıyasla Londra’da yüzde 28, Paris’te yüzde 30 gerilerken, en düşük oranlı kayıp yüzde 3 ile İstanbul’da gerçekleşti.

Böylece pandemi hasarını gidermede en iyi performans gösteren Avrupa şehri İstanbul oldu. Aynı dönemde global havayolu seyahatlerindeki toplam kayıp ise yüzde 44 olarak gerçekleşti.

İSTANBUL OTEL GECELEMESİNDE 2.SIRADA

İstanbul, 18’inci CityDNA Kıyaslama Raporu’nda da (CityDNA Benchmarking Report) otellerde uluslararası geceleme süresine göre 117 Avrupa kenti içinde Londra’dan sonra 2’nci sırada yer aldı.

Buna göre 2021 yılında İstanbul’daki otellerde toplam geceleme sayısı 13 milyonu geçti. İstanbul aynı raporda yer alan son 5 yıla ait ortalama yıllık uluslararası geceleme büyümesi sıralamasında ise hem tüm rakiplerini geride bırakarak, hem de büyüme oranları ekside yer alan diğer şehirlere kıyasla yüzde 3,3 artış göstererek, tüm Avrupa’da ilk sıraya yerleşti.

İSTANBUL NET BİÇİMDE AYRIŞIYOR

İTO ve ICVB Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’un turizmde pandemi hasarını geride bırakmaya başladığına yönelik işaretlerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Uçak yolculuğu, otel geceleme süresi gibi konularda İstanbul’u Avrupa’nın diğer kentlerinden pozitif ayrıştıran güzel haberler aldıklarını söyleyen Avdagiç, “İstanbul havayolu seyahatlerinde Londra ve Paris’ten sonra 3’üncü, uluslararası gecelemede ise 2’nci sırada. İstanbul, pandemi hasarını geri alma konusunda ise Londra ve Paris’ten de hızlı ilerliyor. İstanbul net biçimde ayrışıyor” ifadelerini kullandı.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin