gurbetçi
Advertisement

Türk plakalı araç kullanan gurbetçiler dikkat:

Türkiye’de tatil döneminde araç kiralama sektörü oldukça yoğun bir dönem geçiyor. Gurbetçi ve yabancı ülke vatandaşlarının gelmesi bu yoğunluğu daha da artıyor. Ancak rent a car’lardan kiralanan veya bir yakınından emanet alınan araçlara trafik cezası kesildiğinde bu ceza araç sahibinden tahsil ediliyordu. Bu da hem karışıklıklara hem de tartışmalara yol açıyordu.

Bu sorunun ortadan kalkması noktasında önemli bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi, Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülere ait trafik cezalarının, araç sahibinden tahsilini öngören kanun hükmünü Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

KARAR ANAYASAYA AYKIRIYDI

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Tokat 1. Sulh Ceza Mahkemesi, gördüğü bir davada Karayolları Trafik Kanunu’nun 115. maddesinde yer alan “Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilir” hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürerek Yüksek Mahkemeye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Anayasaya aykırı olduğu sonucuna varılan kuralı iptal etti.

Türkiye Barolar Birliği’nin açıklamasına göre, kararın gerekçesinde, aracını yabancı sürücülere vermekten başka bir fiili bulunmayan araç sahiplerinin gerçekleştirmediği ya da iştirak etmediği trafik kabahatinden sorumlu tutulmasına ve cezalandırılmasına neden olan itiraz konusu kuralın, ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmaması sebebiyle Anayasa’nın 38. maddesine aykırı olduğu sonucuna varıldı.

Resmi Gazete’de bildirildiğine göre, trafik idari para cezaları; Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimlerine, vergi dairelerine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilen banka ve PTT aracılığıyla ödenebiliyor.

Söz konusu karar Resmi Gazete’de (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/08/20220802-5.pdf) yayımlanarak yürürlüğe girdi

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin