Lahmacun
Advertisement

Lahmacun fiyatları el yakıyor: Mahallede 15, plajda 200, teknede 450 TL

Türkiye gerek hizmet ve servis kalitesi gerekse de doğal güzellikleriyle dünya turizminin en önemli losyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle yaz döneminde Türkiye’deki sıcak havanın, tarihi yerlerin ve lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarmak için milyonlarca turist ülkeye akın ediyor.

Ancak restoranlardaki fiyatların dengesizliği ve ilçelere göre değişmesi birçok kişinin tepkisini çekiyor. Son olarak hemen hemen herkesin keyifle tükettiği, Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden olan lahmacunun fiyatları sosyal medyada gündem oldu.

FİYATLAR İLÇEYE GÖRE DEĞİŞİYOR

İstanbul’da ilçeden ilçeye göre değişen fiyatlar yaklaşık 15 TL’den başlıyor. Ancak turistik ve tarihi mekanlara yaklaştıkça bu fiyat 40-50 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyor.

FİYAT FARKININ NEDENLERİ

Esnaflar ise bu fiyat politikasının turistlere göre değişmediğini, aradaki farkın “dükkan kirasından, personel sayısından ve malzeme kalitesinden” kaynaklandığını belirtiyor.

15 TL’nin altında satılan lahmacunlara şüpheyle yaklaşılması tavsiyesinde bulunan esnaflar, piyasada bazı işletmelerin lahmacunda kullandıkları tavuk etini lohusa şerbetiyle kırmızı ete benzeterek satış yaptığını belirtiyor.

450 TL’YE TEKNEYE SERVİS LAHMACUN

İstanbul dışında Bodrum gibi tatil mekanlarında lahmacun yemek isteyenler çok daha fazla ödemek zorunda kalacaklarını hesaba katmalılar. Özellikle plajlarda 200 TL’ye kadar lahmacun satan işletmeler bulunuyor.

Türkbükü’nde lahmacunu 195 TL’den satan bir işletmenin aynı lahmacunu tekneye servis ettiğinde ise 450 TL istemesi de sosyal medyada gündem olmuştu.

Siz değerli okurlarımız bu konuda ne düşünüyorsunuz? Türkiye’deki lahmacunun fiyatını ve lezzetini yaşadığınız ülkedekiyle kıyaslarsanız nasıl bir fark olduğunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin