Sonradan Türk vatandaşı olanlara emeklilik müjdesi

1311
Türk

Tatil

Sonradan Türk vatandaşı olanlara emeklilik müjdesi

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımız, borçlanarak Türkiye’de emekli olmada bazı engellerle karşılaşıyorlar. Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, gurbetçileri sevindiren kritik bir karara imza attı. Gurbetçiler, Türk vatandaşlığına alınmadan önceki yurtdışında geçen hizmet sürelerini de borçlanarak, emekli olabilecekler.

AYM, yurtdışında geçen hizmet sürelerini borçlanmanın, vatandaşlığa alınma tarihinden önceki süre için tanınmamasını ‘ayrımcılık’ olarak gördü ve ihlal kararı verdi. Karar bu yöndeki tüm başvurular yönünden lehe içtihat niteliği taşırken, AYM durumu ‘yapısal sorun’ olarak Meclis’e bildirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre TBMM ihlal kararı doğrultusunda yasal düzenleme yaparsa; bu durumdaki mağdur vatandaşların tek tek yargıya gitmesine gerek kalmayacak ve sorunları çözülecek. Türk vatandaşlığa alınmadan önceki yurtdışında geçen hizmet sürelerini de borçlanarak, emekli olabilmeleri yolu açılacak. SGK tarafından emeklilik aylığı kesilenlere ise emekli maaşları yeniden bağlanabilecek.

İlginizi Çekebilir
Rakamlarla Kapıkule: Bir ayda kaç gurbetçi Türkiye’ye geldi?

SGK emekli aylığını kesti

AYM kararına göre, Almanya’da çalışan ve sonradan Türk vatandaşı olan Bedrettin Morina, yurt dışında çalıştığı süreler için borçlanma bedelini yatırarak 1 Temmuz 2009’dan itibaren SGK’dan emekli oldu. Ancak, SGK, 22 Ocak 2015’te aylığını kesti ve 61 bin 513,62 liranın geri iadesini istedi. SGK, “3201 sayılı Kanun’a göre Türk vatandaşlığını kazandığı tarihten önce yurtdışında geçen çalışma süresini borçlanmasının mümkün olmadığı ve bu süre düşüldükten sonra kalan çalışma süresinin de yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli olan asgari süreyi karşılamadığını” bildirdi.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/aymden-gurbetciler-icin-emeklilik-karari-41555054

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin