Ana Sayfa Önerilen Sırbistan'da trafik cezası kesilenler ne yapmalı?

Sırbistan’da trafik cezası kesilenler ne yapmalı?

Sırbistan’da trafik cezası kesilenler ne yapmalı?

Sılayolu yolculuğunun başladığı bugünlerde, yolcuların Sırbistan’ı geçerken yaşanabilecek sıkıntılara karşı bilgilerini tazelemesinde fayda var. Sizler için, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Belgrad Büyükelçiliği tarafından yayınlanmış, Sırbistan Cumhuriyetinin Gümrük ve Trafik Mevzuatı hakkındaki duyurusundan önemli noktaları derledik.

Trafik cezalarını hemen öderseniz yarı yarıya indirim

Duyuruya göre, Sırbistan’da trafik polisinin olay yerinde düzenlediği 3.000 ve 5.000 Dinar tutarındaki cezaların banka veya postane aracılığı ile hemen ödenmesi gerekiyor. Cezanın banka veya postane yoluyla hemen ödenmesi halinde ise ceza miktarında yarı yarıya indirim uygulanmakta. Buna göre hemen ödenmesi halinde 3.000 Dinar ceza 1.500 Dinar’a, 5.000 Dinar ceza ise 2.500 Dinar’a düşüyor.

Dinar’dan başka para teklif etmeyin

Postane ve bankaların kapalı olduğu gün ve saatlerde kesilen cezalarda ise, kesilen ceza tutarının yarısı olay yerindeki polise ödenebiliyor. Fakat ödemenin polise yapıldığı durumlarda, ayrıca 45 Dinar posta ücretinin de polise ödenmesi gerekiyor. Sırbistan trafik polisi sadece 2.500 Dinar’ı aşmayan para cezalarını ve 45 Dinar’lık posta ücretini tahsil etmekle yetkili. Ayrıca polisler cezaları sadece Dinar olarak almak zorundayken, Sırbistan polisine başka para birimiyle ödeme teklif etmek de Sırbistan kanunlarına göre suç teşkil ediyor.

İlginizi Çekebilir
Sigara için 500 Euro ceza ödeyecek

Daha ağır trafik suçlarında ise polis sürücüyü 6.000 Dinar’dan 120.000 Dinar’a kadar para cezası istemiyle mahkemeye götürme yetkisine sahip. Bu durumda mahkeme suçluya para cezası verebileceği gibi, 60 güne kadar hapis cezası da verebiliyor.

Cezayı ödemezseniz ne olur?

Sırbistan kanunlarına göre para cezasını ödememek ise ağır yaptırımlara sebep olabilir. Ceza kesilen kişinin para cezasını ödemek istememesi halinde, mahkemeye çıkarılmayı kabul ettiği varsayılarak hakim huzuruna çıkarılıyor. Ceza ödemeyi kabul etmeyen kişilerin, bazı durumlarda adli süreç tamamlanana kadar pasaportlarına dahi el konulabiliyor.

İlginizi Çekebilir
Otomobillerde yeni güvenlik sistemi zorunlu olacak

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

bilgi

Bankadan, Almanya’da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı

Bankadan, Almanya'da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı sonrası yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşması kapsamında, yurt dışında ikamet...

İlginizi Çekebilir

Cumhuriyet Balosu

Hollanda’da Fatma Girikli Cumhuriyet kutlaması

Hollanda'da düzenlenen Cumhuriyet Balosu'nun onur konuğu Fatma Girik oldu. Gecede Altın Lale Başarı Ödülleri dağıtıldı. Hollanda’nın Lahey (Den Haag) kentinde düzenlenen Cumhuriyet Balosu renkli görüntülere...