Sırbistan
Foto:Sırbistan Gümrüğü

Sırbistan – Bulgaristan sınırında yolcuya büyük şok

Sılayolu sezonu öncesi Avrupa’da yaşayan Turizmavrupa okurlarını bir kez daha yüksek miktarda parayla seyahat etmeme konusunda uyarmak istiyoruz. Eğer yanınızda illa para götürecekseniz de lütfen bunu kurallara uygun bir şekilde gümrüğe bildirin. Aksi taktirde paranızdan olabilirsiniz. Yıllardır büyük bir sorun haline gelen sınırda paralara el konulması olayının son örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı.

Advertisement

Yanınızda ne kadar para var?

Sırbistan – Bulgaristan sınırında BMW marka bir otomobili gümrük kontrolünde durduran Sırp memurlar sürücüye “Yanınızda nakit para var mı?” diye sordu. Bulgar plakalı aracın sürücüsü “Var ancak gümrük kurallarını aşmayan bir miktar” cevabını verdi. Bunun üzerine gümrük yetkilileri araçta arama yaptı ve toplam 50 bin Euro’ya rastladı.

40 bin Euro’ya el konuldu

Sırbistan’ın Niş kentinin kuzeyinde bulunan Vrashka Chuka sınır kapısında meydana gelen olayda yetkililer yolcunun kişi başına 10 bin Euro sınırını aştığını belirterek geriye kalan 40 bin Euro’ya el koydular. Sürücü hakkında yasal işlem başlatılı ve el konulan miktar mahkeme sonuçlanıncaya kadar devlet kasasında kalacak.

Bildirse sorun yaşanmayacaktı

Aslında sürücü hiçbir sorun yaşamadan sınırdan geçebilirdi. Bunun için yapması gereken tek şey, kontrol noktasına gelmeden gümrüğe başvurup yanında 10 bin Euro’yu aşan parayla sınırdan geçmek istediğini söylemek olacaktı. Bu işlem sadece bir kaç dakikasını alacaktı. Ancak bunu yapmadığı için şimdi 40 bin Euro’sunu kaptırdı. İşin asıl üzücü olan tarafı ise bu parayı bir daha ne zaman alacağı belli değil.

 

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin