Euro

10 bin Euro’dan fazla parayla uçanlara gümrükte ne soruluyor?

Uçakla yapılan yolculuklarda ülkelerin gümrük kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Burada her ülkede özellikle nakit para konusunda çok sıkı kontrollerin olduğunu unutmayın. Bilindiği gibi Avrupa’da kişi başına yanında taşınabilen nakit para miktarı 10 bin Euro’nun altında olmalı. Yani eğer siz 10 Euro‘nun üzerinde bir miktarla uçağa binmek istiyorsanız bunu gümrük kontrol noktasından geçmeden önce yazılı olarak beyan etmelisiniz. Örneğin Türkiye’ye uçacakların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü gümrük memurları vatandaşlarımızın genellikle yanında yüksek miktarda parayla seyahat etmeye çalıştıklarını biliyorlar. Bu nedenle de kontrolleri Türkiye yolcuları üzerine yoğunlaştırıyorlar.

Advertisement

Para cezası ödeyecek

Son yaşanan olayda Almanya’nın Karlsruhe Havalimanı’ndan Türkiye’ye uçmak isteyen bir yolcu gümrük kontrolünde durduruldu. Yolcuya “Yanınızda ne kadar nakit para var?” diye soruldu. 47 yaşındaki yolcu “Yanımda 20 bin Frank var” cevabını verdi. Yapılan aramada üzerinden 20 bin Frank haricinde 225 Euro artı 3615 Türk Lirası çıktı. Yolcu böylelikle sınırı fazlasıyla aştı. Bu miktarı önceden gümrüğe yazılı olarak bildirmediği için hakkında yasal işlem başlatıldı. Kişi şimdi büyük ihtimalle para cezası ödemek zorunda kalacak.

Paranın kaynağı soruluyor

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan uçuşlarda yolcunun yanındaki 10 bin Euro’yu aşan parayı sözlü olarak gümrüğe bildirmesi yeterli oluyor. Ancak Avrupa Birliği dışında bir ülkeye uçacaksanız (Örneğin Türkiye) o zaman bu beyanın yazılı olarak yapılması şartı var. Yani siz gümrük kontrol noktasından geçmeden önce yetkililere başvurup “Benim yanımda sınırı aşan para var” bilgisiyle bir form doldurmanız gerekiyor. Bu işlem ücretsiz yapılıyor. Ancak size paranın kaynağı sorulabilir. Buna da cevap vermek zorundasınız. Verdiğiniz bilgiler şüpheli bulunması halinde soruşturma genişletilebilir. Yetkililerin amacı yasa dışı yollardan elde edilen gelirleri tespit etmek.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin