sınır

Sınırda el konulan para ve altınları geri alabilir miyim?

Dünkü haberimizde Bulgaristan’ın Türkiye’den gelen araçları didik didik aradığını ve gümrük kontrollerinde değeri 400 bin Euro’luk altın ele geçtiğini aktarmıştık. Her yıl bir çok kişi gümrük kurallarına uymadığı için yanındaki altın takı veya parasından oluyor. Gümrük memurları, değeri yüksek altına el koyuyor ve yolcuya vergi ve ceza ödetiyor. Özellikle Sırbistan ve Bulgaristan bu konuda çok sıkı bir tavır sergiliyor. Turizmavrupa’ya soru yönelten okurlarımız “Benim altın /parama el koydular. Ancak daha sonra teslim etmediler. Bunların durumu ne olacak? Geri alabilecek miyim?” diye soruyorlar.

Advertisement

Geri alması çok güç

Yolcuların şunu unutmaması gerekiyor: Yaşadığımız ülkelerde benzer bir durum yaşandığında, vergi veya ceza miktarı ödendikten sonra eğer para veya değerli eşyalar yasa dışı bir işten elde edilmediyse kişiye iade ediliyor. Yani kişi en geç bir kaç ay sonra örneğin altınlarına kavuşuyor. Ancak bu durum Sırbistan veya Bulgaristan gibi ülkelerde daha farklı. Özellikle Bulgaristan’da gümrük kontrollerinde el konulan para veya değerli eşyayı geri alma şansınız oldukça düşük. Hatta Türk dış temsilciliği bu konuda sürücüleri özellikle uyarıyor ve “Geri alamayabilirsiniz” diye uyarıda bulunuyor.

Mahkemeye başvurmak gerekiyor

Türk yolcuların çok sayıda altın ve parasına el koyan Sırbistan’da işler çok yavaş ilerliyor. Ancak burada en azından geri alma şansınız oluyor. Ancak bu çok uzun bir süreci gerektirebilir. Verilen bilgiye göre öncelikle mahkemeye başvurulması, avukat / tercüman tutulması gerekiyor. Bütün bu sürecin sonunda eğer herhangi bir yasal engel yoksa geri alma şansınız olabiliyor. Ancak bu ülkede de henüz altınlarını geri alamayan yolcular olduğu da biliniyor.

Türkiye’den dönenler dikkat

Yolcuları sık sık uyaran yetkililer, “Türkiye’den dönenler genellikle yanında altın getiriyor. Bunu sınırdan geçmeden önce beyan etmeniz gerekiyor. Bunu yapmayıp yakalananlar yasalara aykırı davrandığından işlem başlatılıyor” bilgisini veriyorlar.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin