Sılayolu sürücülerinin dört gözle beklediği köprü ne zaman açılacak?

25
Sılayolu
Foto:https://www.1915canakkale.com/

Tatil

Sılayolu sürücülerinin dört gözle beklediği köprü ne zaman açılacak?

Hizmete girdiğinde “Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsu’nde çalışmalar devam ediyor. Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat eden “Sılayolu” sürücülerinin de dört gözle beklediği bu projeyle sayesinde memleketlerine yolculuk yapan aileler, yeni köprü sayesinde önemli bir avantaj sağlamış olacak. Hem yolculuk daha rahat geçecek, hem de yolculuk süresi kısalacak. Köprünün hizmete girmesiyle birlikte feribotla 1,5 saat süren yolculuk 6 dakikaya düşecek.

Köprü 2022’den de önce açılabilir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada “Planlanan tarih 18 Mart 2022’de orayı hizmete açmak… Ama güzel gelişmeler oluyor, işler hızlandı. Belki belirttiğimiz tarihten daha erken bir sürede de açabilme imkânımız var.” dedi.

İlginizi Çekebilir
İtalya'da öğrenim gören Türk vatandaşları ne zaman Türkiye'ye getirilecek?

2017’de yapımına başlandı

18 Mart 2017 tarihinde temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu’nun 101 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyolu kesiminde yer alıyor. Yan açıklıklar ve yaklaşım viyadükleri ile toplam 4,6 kilometre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü; tamamlandığında, 2023 metrelik orta açıklığı ile Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin