Sılayolu

Sılayolu öncesi pasaport / kimlik süreleri sorun oluyor

Avrupa’da yaşayan ve yaz aylarında Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin hazırlıklara aylar öncesinden başlaması gerekiyor. Özellikle pasaport ve kimlik konusunda işini son ana bırakan pişman oluyor. Bir çok okurumuz Turizmavrupa’ya şu soruyu yöneltiyor: “Pasaport veya yaşadığım ülkenin kimlik süresi yakında bitecek, yolda sorun yaşar mıyım?”. Bu konuda yetkililerin verdiği bilgi çok net: Her yolcu seyahat boyunca sadece süresi bitmemiş evrakla yolculuk yapmalı. Yani yaşadığınız ülkeden hem Türkiye’ye gidişte, hem de dönüşte pasaport veya AB kimliğinizin geçerlilik süresi geçmemiş olmalı. Geçeceğiniz ülkedeki sınır kapısında süresi geçmiş evrakla sorun yaşayabilirsiniz.

Advertisement

6 ay sınırına dikkat

Eğer evraklarınızın süresi yakında bitecekse yolculuktan aylar önce harekete geçip yetkili makamlara başvurun ve sürelerini uzatın. Yolda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız tedbir alın. Avrupa’da bazı ülkeler, örneğin pasaport süresinin en az 6 ay daha geçerli olmasını isteyebilir. Bu genel bir uygulama değil ancak bazı memurlar bunu gerekçe göstererek sorun çıkarabilir. Bu nedenle süresi 6 aydan az kalmış evrakların yenilenmesi ve sürenin uzatılması tavsiye ediliyor.

İşlemler uzun sürebilir

Bir çok kişinin dikkate almadığı konu ise şu an korona virüs tedbirleri nedeniyle yetkili makamlarda işlemlerin daha uzun sürmesi. Yani eskiden 1 ay süren bir işlem şu an 2-3 ay sürebiliyor. Bu süre bölgeden bölgeye değişiyor. Yani işinizi son ana bırakıp “Nasıl olsa hemen uzatırlar” derseniz yanılabilirsiniz. Son anda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız şimdiden evraklarını kontrol edin ve eğer gerekiyorsa harekete geçin. İzin tarihi geldiğinde elinizde hala süresi geçmiş bir evrak varsa bazı ülkelere giremeyebilirsiniz. Bu özellikle karayolu yapacakları ilgilendiriyor.

Belge almayı unutmayın

Eğer her şeye rağmen yeni pasaportunuz elinize geçmeyecek ve siz yola çıkmak zorundaysanız yetkili makamlardan geçici bir belge isteyin. Bu belge işlemlerin sürdüğünü ve sizin seyahat hakkına sahip olduğunu belgeleyecektir.
Yola çıktından sonra bakıyorlar
Bir çok kişinin yaptığı hata ise evrakları yolculuk öncesi hiç kontrol etmemek. Aileler yola çıkacakları gün, hatta yola çıktıktan sonra ilk sınır kapısına geldiklerinde evrakları gözden geçiriyorlar. Bu durum tabi ki büyük sorunlara neden oluyor.
(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin