avrupa

Avrupa’da serbest dolaşım hayali suya düştü

Avrupa Birliği ülkelerine daha kolay yoldan gidebilme arzusu duyan pek çok insanın hayalleri, bu pasaportun kaldırılması ile suya düştü.

Advertisement

Yatırım karşılığı pasaport ile vatandaşlık verme, bir diğer adı ile altın pasaport uygulamasına son verildi. Bulgaristan’a yaklaşık olarak 1 milyon değerinde yatırım yapan üçüncü ülke vatandaşlarına AB’nde serbest bir şekilde dolaşım hakkı gibi faydalar sunan altın pasaport, Avrupa Parlamentosu tarafından sert tepki ile karşılanmaktaydı.

Pasaport alındıktan sonraki sürecin nasıl devam ettiğine dair yapılan araştırmalarda, pasaport alınır alınmaz yatırımların geri çekildiğinin görünmesi bu pasaport türünün en etkili kaldırılma nedenlerinden biri oldu.

Altın Pasaportun avantajları nelerdi?

seyahat

Yatırım karşılığında verilen bu pasaport türü ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım imkânını elde etmek, insanlar için diğer seçeneklere göre hayli kolaydı. Farklı ülkelerde pasaport almak için oldukça detaylı bir süreç gerekiyordu. Ancak Bulgaristan, ülkelerine yapılan yatırım ile birlikte pasaport teslimi sağlıyordu.

Her ülkenin yurda giriş ve orada barınma koşulları farklılık gösterse de altın pasaport sahibi biri Avrupa Birliği ülkelerine kolaylık ile seyahat edebiliyordu. Avrupa Parlamentosunun tepkileri sonrasında araştırmaların yapılması ile birlikte insanların pasaportu elde etmelerinin ardından Bulgaristan’a yaptıkları yatırımları geri çektikleri görülmesinin üzerine bu pasaportu kaldırdı.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin