Sılayolu: Macaristan’da bu detaya dikkat etmeyen ceza ödüyor

5251
ceza

Sılayolu: Macaristan’da bu detaya dikkat etmeyen ceza ödüyor

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenler geçtiğimiz yıllarda Macaristan’da sık sık ceza sorunu yaşadılar. Otoyol ücretini ödeyip elektronik vinyet satın almalarına rağmen evlerine ceza gelen sürücüler genellikle kendi hatalarından dolayı ikinci kez ödeme yapmak zorunda kalıyorlar. Avusturya Otomobil Kulübü (ÖAMTC) yetkilileri, son dönemde Macaristan otoyolları için ceza ödemek zorunda kalanların sayısında yine artış olduğuna dikkat çektiler.

Bir harf bile hatalı olsa ceza ödüyorsunuz

Verilen bilgiye göre genellikle araçlarının plakası veya plakadaki ülkeyi gösteren harflerin sisteme girilmesi sırasında hata yapılıyor. Daha sonra araç paralı otoyolda seyir halindeyken kameralar tarafından görüntülendiğinde ise plaka tanınmıyor ve araç kaçak durumuna düşüyor. Uzmanlar, plakadaki bir harfin veya rakamın bile hatalı olmasının sizi cezalı durumuna düşürdüğüne dikkat çekiyorlar.

İlginizi Çekebilir
Bakan müjdeyi verdi: İpsala sınır kapısı yenilenecek

Yetkililer, bu nedenle elektronik vinyet satı alırken plaka ve ülke bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesini gerektiğini belirtiyorlar. Şunu da unutmamak gerekir ki elektronik vinyet satın alma işlemi tamamlandıktan sonra bilgilerin değiştirmek mümkün ancak bunun için 5 Euro ödenmesi gerekiyor.

Kaçak kullanmanın cezası 46 Euro

Macaristan otoyollarını kaçak kullandığı tespit edilen araç sahipleri bazen aylar sonra bile 46 Euro ceza alıyorlar. Eğer araç ülkedeki bir çok otoyol kesimini bu şekilde kaçak kullandıysa ceza miktarı katlanıyor.

60 dakika süreniz var

Bu arada bazı sürücüler ülkeye girdiklerinde otoyolların paralı olduğunu fark etmiyorlar. Durup elektronik vinyet almak için 60 dakika süreniz var. Sadece bu süreyi geçirenler kaçak durumuna düşüyorlar. Yani otoyolu kaçak kullanmış olsanız bile hemen bir satış noktasına yönelebilirsiniz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin