AstraZeneca aşısının çocuklarda denenmesi durduruldu

64
AstraZeneca

AstraZeneca aşısının çocuklarda denenmesi durduruldu

Oxford Üniversitesi, ilaç şirketi AstraZeneca ile birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının, çocuklarda denenmesi çalışmalarını durdurdu.

Sputnik’te yer verilen habere göre; Koronavirüs aşısını 6-17 yaş arası 300 gönüllü çocukta denemeye başlayan Oxford Üniversitesi faaliyeti durdurduğunu bildirdi. Üniversitenin açıklamasında, “Pediatrik klinik testlerde güvenlik endişesi olmasa da yeni denemeler öncesinde, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumundan (MHRA), yetişkinlerde bildirilen nadir tromboz/trombositopeni (kan pıhtılaşması) vakalarına ilişkin incelemesi hakkında ek bilgi bekliyoruz” denildi.

Bazı ülkeler aşının kullanımını yaşa göre sınırlandırıldı

Avrupa ülkelerinden bazıları Oxford-AstraZeneca aşısının kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı. MHRA, İngiltere’de Oxford-AstraZeneca aşısı olan 18,1 milyon kişiden 30’unda kan pıhtısı geliştirdiğini ve bunlardan 7’sinin 24 Mart itibarıyla öldüğünü duyurmuştu. Lakin şu anda kan pıhtısı oluşması ile aşı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını açıklamıştı. Oxford Üniversite, şubattaki açıklamasında 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı denemeler yapacaklarını ilan etmişti.

İlginizi Çekebilir
Kuzey Kıbrıs'ta kademeli normalleşme sinyali

(BY)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin