Ana SayfaGadgetsSıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Yunanistan, Türkiye’ye olan seyahat kısıtlamasını 26 Haziran’a kadar uzattı, Türkiye’ye gelmek isteyen sıla yolu yolcularına ise başka güzergâhları tercih etmeleri tavsiye edildi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında yapılan görüşmeler sonrasında iki ülke arasında uygulanan seyahat kısıtlamalarının esnetilmesi kararı alınmıştı. Yunanistan’ın bu karara uymadığı görülür iken, Türk vatandaşlarının Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelmesi şu an için mümkün değil.

Büyükelçilik duyurdu: Yunanistan geçişlere izin vermiyor

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği’nin yaptığı duyuruda, İpsala – Kipi sınır kapısının Türk vatandaşları için kapalı olduğu belirtildi. Bu durumda, Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek olan Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı kişilerin Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelmeleri mümkün iken, Türkiye’den Yunanistan’a geçişlere izin verilmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise Türkiye’ye gelirken ve giderken Yunanistan güzergahını kullanmaları mümkün değil. Büyükelçiliğin yaptığı açıklamada ayrıca AB ülkelerinde resmi olarak ikamet eden vatandaşların İtalya ve Bulgaristan üzerinden gelerek Yunanistan’dan transit geçişle Türkiye’ye girişlerinin mümkün olduğu söylenir iken, aynı şartları taşıyan kişilerin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya üzerinden Yunanistan’a girişlerinin mümkün olmadığı belirtildi. Türkiye’den Yunanistan üzerinden AB ülkelerine gidişler ise AB üyesi ülke vatandaşları dahil kimse için mümkün değil.

İlginizi Çekebilir
Kapıkule bizi bekliyor: Hangi önlemler alındı?

Özel izin gerekiyor

Büyükelçiliğin yaptığı duyuruda Ege adalarından Türkiye’ye yapılan feribot seferlerinin de henüz açılmadığı duyurulur iken, Yunanistan’la mutabakata varılan karşılıklı aşıların tanınması anlaşmasının da henüz uygulanmadığı belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ve istisnai durumlar haricinde Yunanistan’a girişlerinin mümkün olmadığının belirtildiği duyuruda, Türkiye’den gelenlerin vize durumlarına ve hangi tip pasaporta sahip olduğuna bakılmaksızın, Yunanistan’a girmek için Yunanistan’ın Türkiye’deki temsilciliklerinden özel izin almaları gerektiği belirtildi.

Şimdilik 26 Haziran’a kadar geçerli

Öte yandan Sözcü’den Ali Gülen’in ulaştığı Yunanistan’ın Edirne başkonsolosluğu ise durumu teyit ederken, Türkiye’ye gelecek ve gidecek vatandaşların Bulgaristan ve Makedonya güzergahını kullanması tavsiyesinde bulunuldu. Yunanistan’ın daha önce üzerinde anlaşılan şartlara 26 Haziran’dan sonra uyup uymayacağı ise merak konusu.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'ye karayolundan seyahat etmeye çalışanlara uyarı

yunanistan

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

THY

Türkiye’nin ihracat şampiyonu THY oldu

Türk Hava Yolları küresel marka 8 milyar 50 milyon dolarlık hizmet ihracatı ile Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran şirket oldu. Son 10 yılda yakaladığı yükseliş...