Türkiye
Advertisement

Şaka gibi: Türkiye’den bakın kaç kişi geldi

Almanya’daki havalimanlarında son aylarda yaşanan büyük sorunlar ne yazık ki henüz tamamıyla bitmiş değil. Okul tatillerinin sona ermesiyle biraz olsun bir rahatlama oldu ancak hala güvenlik kontrolleri ve bagaj işlemlerinde personel eksikliği var. Yaklaşan son bahar okul tatilinde yine uçuş iptalleri olabilir, uçaklar geç kalkabilir veya yolcuların bagajları uçağa alınmayabilir.

2000 kişi gelecekti

Alman yetkililer, ülkedeki havalimanlarında kaosa neden olan personel sıkıntısına çözüm olarak Türkiye’den en az 2000 personel getirilmesini planlamışlardı. Hesaba göre yüksek sayıdaki Türk personel kısa sürede buraya gelecek ve Almanya’daki farklı havalimanlarında görevlendirilecekti. Hatta bunun için bürokratik işlemlerde kolaylık sağlanacaktı. Ancak evdeki hesap çarşıya pek uymadı.

Bagaj işlerinde çalışıyorlar

Türkiye’de havalimanında iş deneyimi olan başvuran kişi sayısı beklenenin çok altında kaldı. Son yapılan açıklamaya göre şu ana kadar sadece 60 Türk çalışan Almanya’ya geldi. Bunların 41’i Münih Havalimanı’nda, 19’u ise Nürnberg Havalimanında farklı yer hizmetlerinde görevlendirildi. Bild Gazetesi, Türk personelin ağırlıklı olarak bagaj işlerinde kullanıldığını yazdı.

Sayı artacak

Verilen bilgiye göre sayının bu kadar düşük olması bu projenin başarısızlıkla sonuçlandığını gösteriyor. En az 2000 kişi beklenip sadece 60 kişinin gelmesi bazı şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor. Yetkililer, 6 Kasım 2022’ye kadar Türkiye’den bir grup çalışanın daha geleceğini ve toplam sayının 95’e yükseleceğini de belirttiler. Ancak bu artış bile hedeflenen sayının kat kat altında kalıyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin