kaçak

Otoyol ve köprülerden kaçak geçişler sürüyor

Türkiye’de sürücüler paralı olan otoyol ve köprü kullanımlarında HGS ve OGS sistemi üzerinden yapıyorlar. Fakat geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, Otomatik Geçiş Sistemi’nin (OGS) kaldırıldığını duyurdu. Bu iki sistemin otoyol kullanıcıları yönünden gişelerden geçişlerde karışıklıklara neden olduğu için kaldırıldığı belirtildi. Bu konuyla birlikte yabancı plakalı araçların geçişleri de tekrar gündeme geldi. HGS’si olmayan yabancı plakalı araçlar kaçak geçiş yapmak zorunda kalıyorlardı. Ve ödeme yapmadan yurtdışına çıkıyorlardı. Bu duruma çözüm olarak kaçak geçiş yapan yabancı plaka araçlardan ödemeyi gümrük kapsından tahsil edilmesi bulundu. Fakat uygulama tam olarak geçmedi. Habertürk yazarlarından Güntay Şimşek köşesinde “Yabancı araçlar Çanakkale Köprüsü’nden bedava geçecek!” bir yazı kaleme aldı. Bu konuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan önemli bilgileri yazdı.

Advertisement

Yazıda Bakan’ın verdiği bilgilere göre yabancı plakalı araçların ülkemizdeki otoyol, köprü ve tünelleri kullanabilmeleri için takip sistemi yıllardır kurulamadığından Çanakkale Köprüsü’nden de Türk vatandaşları parayla, yabancı plakalı araçlar bedava geçeceğini belirtti. Sadece otoyol, köprü ve tünellerin ücretleri değil trafik cezaları da yabancılardan tahsil edilmiyor. Yazıda şunlar belirtildi:

Kaçak geçişler devam ediyor

“Bu mesele gündemdeyken kaç Ulaştırma Bakanı, kaç Ticaret Bakanı ve kaç Maliye Bakanı değişti bilmiyorum. Şu anki bakanlar bu işin neresinde onu da bilmiyorum. Dünyada köprü yapma konusunda uzman iki Güney Koreli şirketin Çanakkale Köprüsü’nü erken bitirmiş olması sebebiyle övünmeye çalışanlar, “Yabancı plakalı araçlar halen daha köprülerden kaçak geçişe devam ediyor mu?” sorusuna muhatap olunca keyifleri kaçıyor. Çanakkale Köprüsü’nü de ülkemizdeki tüm köprü ve tünelleri de yabancı müteahhitlik şirketleri yaptı. Galiba bizim bakanlar da bu sebeple yabancıların buraları bedava kullanma hakkı olduğunu sanıyor.

Yabancı plakalı araç problemi çözülmedi

Yabancı plakalı araç probleminin halen daha çözülmediğini, ancak çözülmek üzere olduğunu ise Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun satır aralarından yakaladım. İstemeye istemeye yaptığı açıklamasının satır aralarından. Ulaştırma Bakanı da bu durumdan rahatsız, sözlerinden bu durum açıkça belli oluyor. Ama halen ortada çözüm olmadığı da anlaşılıyor.

Daha önce de Ulaştırma eski Bakanı Ahmet Arslan, bu meselenin çözüldüğünü söylemişti. Açıklamasından bir ay sonra ben durumu kontrol ettiğimde pilot bölge seçilerek bir girişimde bulunulduğunu, ama çözüm üretilmediğini öğrenmiştim.

Dolayısıyla Karaismailoğlu’nun sözleri, konunun çözülmek üzere olduğuna dair iyi niyet temennisi. Net çözüm halen daha yok. Gümrüklerden de sorumlu olan Ticaret Bakanı Mehmet Muş şimdiye kadar bu konuyu neden çözmedi? Yoksa hiç ilgilenmedi mi? Çünkü Ticaret ve Ulaştırma Bakanlıklarının arasındaki “yabancı plakalı araç” tartışması sorunun çözümünde önemli bir engel. “İki bakanın veya bakanlık bürokrasisinin arası kötü olmasın” diye konu çözülmüyor olabilir!

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin