evcil

Almanya’da evcil hayvanını sokağa bırakanlara büyük para cezası

Almanya’nın yasal düzenlemesine göre, eğer sokakta sahipsiz hayvanla karşılaşırsanız en yakın hayvan barınağı ya da veterinere götürmeniz gerekiyor. Bu neden ile Almanya sokaklarında hayvan görmek nerede ise imkânsız.

Advertisement

Yine Almanya’da evcil hayvanınızı herhangi bir sebep ile sokağa bırakmanız yasaktır. Bu yasağa aykırı davrananların 25 bin Euro’ya kadar para cezası alacakları belirtilmiştir. Hayvana eziyet ya da öldürülmesi durumunda ise 3 yıla kadar hapis cezası yine uygulanan yaptırımlardandır. Bu denli caydırıcı cezaların uygulama yer bulması hayvana şiddetin önüne geçmektedir.

Handbook Germany’de yer alan bilgilere göre, Almanya’da 10,7 milyon evcil köpek bulunmakta ve sahipleri köpek başına eyaletlere göre değişmekle birlikte 90 ile 350 Euro arasında vergi ödemektedir.

İlk köpek için yılda 84 ile 350 Euro, ikinci ve daha çok köpek için ise köpek başına 90 ile 350 Euro aralığında ödeme yapılmaktadır. Geçtiğimiz sene, toplam 380 milyon köpek vergisi toplandı. Almanya’da yaşayan kişilerin hayvanlar ile alakalı aklına takılan soruları derledik.

Yaşadığım yerde evcil hayvanıma bakabilir miyim?

Öncelikle kira sözleşmenizde belirtilen esaslara uymanız gerekir. Pek çok kira sözleşmesinde evde hayvan bakımına müsaade etmiyor.

Nasıl evcil hayvan alabilirim?

Evlerinizde minik dostlara yer açmak istiyorsanız, onlara barınaklardan ulaşabilirsiniz. Sahiplerince terk edilen ve yolda bulunan evcil hayvanlar, yetkililerce barınaklara teslim edilir. Bu nedenler barınaklardan kolaylık ile hayvan sahiplenebilirsiniz. Kolaylık ile derken, hayvanın evinizde daha iyi koşullarda bakılacağına, barınak yetkililerince kontrole tabi olacağını hatırlatmak isteriz.

Hayvanım için sorumluluk sigortasına ihtiyacım var mı?

Evcil hayvanınızın nerede ve ne durumda olduğu sizin sorumluluğunuzdadır. Hayvanınız herhangi birine zarar verirse, maddi olarak siz karşılamak zorundasınız. Bu durumlarla karşılaşmamak için sorumluluk sigortası yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Yaralı hayvan buldum, ne yapacağım?

Öncelikle bir hayvanın yaralanmasına siz sebep olduysanız, yasal olarak yaralı hayvanın bakımını üstlenmeniz gerekir. 110 numarasını çevirerek polise ulaşabilir, ayrıca yaşadığınız bölgedeki doğa koruma derneğine başvuruda bulunabilirsiniz. Veteriner hekim masrafları hayvanın bulunduğu belediye tarafından karşılanır. Detaylara ulaşmak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin