Ordu doğa dostu enerji üssü oluyor

75
Ordu

Tatil

Ordu doğa dostu enerji üssü oluyor

Alternatif enerji kaynaklarının tespit edilerek bu kaynaklardan yüksek verimle faydalanılmasını amaçlayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Akkuş ilçesinde başlatılan Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi ile ilçeyi enerji üssü yapmaya hazırlanıyor.

Mevcut enerji kaynaklarının yanı sıra alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ait potansiyelin değerlendirilmesi için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, Akkuş’un 1.750 rakımlı Taz Yaylası’nda RES Projesi’ne start vermişti. Güvenilir rüzgâr enerji potansiyelinin yüksek olduğu Taz Yaylası’nda 4 adet türbinin kurulumu halen devam ederken, üretilen enerjinin Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

Ülke ekonomisine katkı sağlayacak

Projeyle birlikte hem belediyelerin hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını belirten Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, “Bu tür projelerin ilimizde çoğaltılması ve ülke ekonomisine de katkı sağlaması noktasında faydaları olacağına inandığımızdan bu işlere Büyükşehir Belediyesi olarak öncülük ediyoruz. Bu anlamda Akkuş Taz Yaylası’nda RES kurulumu yaparak enerji üretmeye başlayacağız. Belediyelerin elektrik ihtiyacını buradan karşılayacağız. Hem belediyelerimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sunmuş olacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir
BER ne zaman açılacak?

Ordu’nun enerjisini Akkuş üretecek

Ordu’nun elektrik enerjisinin Akkuş’tan sağlanacağını söyleyen Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ise, “Bakanımızın, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte ilçelerimizi bir alanda öne çıkartma çalışmaları ve geçmişinde de enerji bakanı olmasından dolayısıyla Akkuş ilçemizi doğa dostu enerji üssü yapma gayretleri sayesinde yapılan çalışmalar bugün meyvesini vermeye başladı. Ordu’nun enerjisini Akkuş’tan üreteceğiz mesajıyla başlayan bir süreçte bugün yaylamızda 12 megawatlık RES’in kurulumu yapılıyor” şeklinde konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin