“Boşuna saklamayın, yanınızda altın veya para olduğunu biliyorlar”

2778
altın
Fotoğraf:Sırbistan Gümrüğü

Tatil

“Boşuna saklamayın, yanınızda altın veya para olduğunu biliyorlar”

İster Türkiye’den Avrupa’ya dönüşte olsun, ister Türkiye’ye yolculuk yapanlarda hiç fark etmiyor. Gümrük memurları gurbetçilerimizin bagajlarında veya araçlarında yaptıkları aramalarda genellikle yüksek miktarda para veya altın takıya rastlıyorlar. Elbette diğer ülke vatandaşlarında da benzer aramalar yapılıyor ancak son dönemlerde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bu tür kontrollerde yakalanması ve yüksek miktarda vergi ve ceza ödemesi dikkat çekiyor. Son yaşanan olayda Almanya’dan karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapan bir vatandaşımız, Sırbistan sınırında kontrol edilmiş ve aracında 2 kg civarında altın bulunmuştu. Yalnız yolculuk yapan kişinin altınları aracının gizli bir bölmesine sakladığı ortaya çıkmıştı. Haberini buradan okuyabilirsiniz:https://turizmavrupa.net/silayolu-turk-surucu-2-kg-altini-bakin-nereye-saklamis/ )

Gümrük çalışanları Türkiye’den gelenleri daha sıkı kontrol ediyor

Durumu değerlendiren Turizmavrupa okurları farklı görüşler belirttiler. Kimisi yolcuların kuralları bilmemesine öfkelenirken, kimisi de “Bu kaçıncı olay. Hala ders almıyoruz” şeklinde yorum yaptı. Bir okurumuz da şu yorumda bulundu “Herkesin altın / para taşıdığını biliyorlar, boşuna saklamasınlar”. Okurumuzun dikkat çektiği nokta çok doğru. Hem karayolundaki sınır kapıları, hem de havalimanlarındaki gümrük memurları özellikle Türkiye’den dönenlerin yanında gümrük kurallarını aşan miktarda para veya altın olduğunu biliyor. Bu nedenle de kontroller vatandaşlarımız üzerinde yoğunlaşıyor. Durum böyle olunca da neredeyse her gün bu tarz haberlerle karşılaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir
Sadece deniz turizmine değil doğa ve kültüre de ilgi var

Gümrük çalışanları ile yapılan görüşmelerde şu bilgiler ön plana çıkıyor:

Avrupa’da yaşayan ve Türkiye’ye seyahat edenler genellikle yanlarında yüklü miktarda para götürüyorlar. Bir kişinin yanında sorun yaşamadan taşıyabileceği miktar 10 bin Euro’nun altında. Bu miktar aşılıyorsa bu gümrüğe bildirilmek zorunda. Ancak yolcular bu yapmak yerine paraları üzerlerine, araçlarına veya bagajlarına gizlemeyi tercih ediyorlar.

Türkiye’den dönenler ise genellikle altın takıyla dönüyorlar. Evlenenler, sünnet düğünü yapanlar veya yaşadıkları ülkelerde düğün hazırlığı yapanların yanında genellikle altın takı oluyor. Bu nedenle gümrük çalışanları yaptıkları kontrollerde özellikle bu tür takıları arıyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin