Manisa Sarayı’ndan günümüze ne kaldı?

2107

Bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet veya Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadelik yıllarını geçirdiği Manisa Sarayı bugün ne durumda? Görünce çok üzüleceksiniz…

Adı „Şehzadeler şehri“ ancak Manisa’yı gezdiğinizde o dönemi hatırlatan çok az ize rastlıyorsunuz. Bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman veya III. Murad gibi önemli isimlerin şehzadelik yıllarını geçirdikleri Manisa Sarayı’nın yerini yerli halk artık hatırlamıyor bile. Çünkü saray korunamamış ve kalıntıları artık toprak altında. Geriye sadece „Fatih Kulesi“ diye bir yapı kalmış. Ne acı ki Manisalıların çoğunun bundan haberi yok.

Videoyu izlemek için fotoğrafa tıklayın
Videoyu izlemek için fotoğrafa tıklayın

Fatih Kulesi eski siyah beyaz fotograflarda da görülüyor. Bugün Kızılay binasının bir parçası. Zaten böyle olduğu için yıkılmamış ve günümüze kadar ulaşmış.

Turizmavrupa ekibi olarak şehri gezmeye gelen turistler gibi Manisa Sarayı’nın bulunduğu yeri bizzat görmek istedik. Şehrin göbeğindeki Fatih Parkına vardığımızda yerli halka sorduk: „Bir zamanlar Manisa Sarayı’nın bir parçası olan Fatih Kulesi nerede?“. Kimse cevap veremedi! Ne esnaf, ne yoldan geçenler, ne de taksi şoförleri. Parktaki görevlilere rastladık. Onlar da bilgi sahibi değildi. Hatta „Niye arıyorsunuz ki, ne yapacaksınız eski sarayı“ gibisinden alaycı bir yaklaşımla bize yanıt bile veren oldu.

İlginizi Çekebilir
Uçuş tarihini ücretsiz değiştirebilirsiniz

Aslında parkın bulunduğu alan Manisa Sarayı’nın bulunduğu yer, ancak etrafta ne bir levha, ne bilgilendirici bir yazı.

Neyse, biz moralimizi bozmadık. Elimizdeki eski fotoğraflarla karşılaştırarak Fatih Kulesi’ni bulduk. Duruma üzülsek mi sevinsek mi tam karar veremdik çünkü bu önemli kule sıradan bir bina gibi duruyordu karşımızda.
Osmanlı döneminde İstanbul’a yakınlığından dolayı en önemli şehzade şehri olan Manisa, Sultan III.Mehmet döneminde şehzadelerin İstanbul dışında yaşamaları yasaklanınca önemini kaybetmiş. Saray zamanla harabeye dönüşmüş ve sonunda yok olmuş. Günümüzde bölgede yapılan inşaat kazıntılarında hala sarayın temellerine ve hamam gibi bazı bölümlerine rastlanıyor.

Bu arada saray taht kavgalarına da sahne oldu. Örneğin Kanuni Sultan Süleyman’ın daha sonra idam edilen oğlu Şehzade Mustafa da bu sarayda kaldı. Kanuni’nin sonradan padişah olan oğlu Selim de (II. Selim).

Bir zamanlar 52 dönüm üzerine kurulu olan Manisa Sarayı’nın kalıntılarını tekrar gün yüzüne çıkarmak ve Manisa’yı gerçekten de „Şehzadeler şehri“ yapmak için çalışmalar sürüyor. Umarız bu girişimler yakın zamanda sonuç verir ve bölge turizme kazandırılır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin