Macaristan: Vinyet alsanız bile ceza gelebilir

Otoyolların kullanımı ücretli olan Macaristan bir çok sürücüden “Ek otoyol ücreti” talep ediyor. Vinyet satın almış olsanız bile size de ceza gelebilir.

Karayolu ile Avrupa’dan Türkiye’ye giderken bir çok vatandaşın geçtiği Macaristan, izin sezonu sonrası bile sürücülerin huzurunu kaçırabiliyor. Katı gümrük kuralları ile sık sık gündeme gelen ülke, “Otoyol ücretini ödemediniz” diye Almanya’daki sürücülere ceza talepleri gönderiyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin bildirdiğine göre bir çok sürücü “Ungarische Autobahn Inkasso GmbH“ adlı şirketten mektup alıyor. Yazıda, sürücünün Macaristan otoyolunu vinyet satın almadan kullandığı iddia ediliyor ve ek ücret ödemesi isteniyor.

ADAC yetkilileri, olayın bir dolandırıcılık girişimi olmadığını, Almanya’daki şirketin gerçekten de Macaristan Karayolları adına çalıştığını belirttiler. ADAC’nin yaptığı açıklama şöyle: “Macaristan’da otoyolları kullanan her sürücü vinyet satın almak zorunda. Bu ülkede vinyeti cama yapıştırmanız gerekmiyor. Satın alırken aracın plakası kayıt ediliyor ve imzalandıktan sonra sürücüye yanında bulundurması için bir fiş veriliyor. Daha sonra ise elektronik sistem yardımı ile ülkenin her köşesinde plakalar taranıyor ve vinyet ücretinin ödenip ödenmediği bu sayede ortaya çıkmış oluyor. Ancak vinyeti satın alırken aracınızın plakası yanlış not edilmişse, daha sonra sorun yaşayabiliyorsunuz. Çünkü sistem aracınızın plakasını “Vinyeti ödenmiş” kayıtlar arasında bulamıyor. Bu nedenle vinyet satın alırken görevlinin aracınızın plakasını doğru not ettiğine dikkat etmelisiniz.”

İlginizi Çekebilir
Sırbistan'dan bunlara dikkat etmeyen sılayolu sürücüleri ceza alıyor?
İlginizi Çekebilir
Bulgaristan üzeri Avrupa'ya dönecekler bu hatayı yapmamalı

Peki bahsedilen şirketten uyarı yazısı alan sürücü ne yapmalı? ADAC, şirket ile irtibata geçip olayın bir hatadan ibaret olduğunu izah etmeyi tavsiye ediyor. Vinyet fişini hala saklayanlar bunu kolaylıkla isbat edebilirler. Saklamayanların ise şirket yetkililerini ikna etmeleri gerekiyor. Verilen bilgiye göre şuana kadar talep edilen cezayı ödemeyen hiçbir sürücü aleyhinde yasal işlem başlatılmadı.

 
YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

yardım

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor!

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor! Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada, hükümetler ekonomik zorluğa giren işletmeler için çeşitli yardım paketleri devreye koydu. Almanya’da, kapanma dönemlerini...

Çok Okunanlar

mazot

Mazot tüm zamanların rekorunu kırdı

Mazot tüm zamanların rekorunu kırdı Almanya’da mazot fiyatları rekor seviyeye çıktı. Alman Otomobil Kulübü (ADAC), tüm zamanların en yüksek dizel fiyat rekorunu bildirdi. Şu an...

Önerilen

bal

160 yıllık ağaçtan 2 kilo bal çıktı

160 yıllık ağaçtan 2 kilo bal çıktı Edirne'de 160 yıllık anıt ağaçtan toplanan 2 kilogram bal, durakta bekleyen vatandaşlara ikram edildi. Kıyık Caddesi'ndeki anıt ağacın...