İstanbul’da Yaya Durağı uygulaması başlatılacak

100
İstanbul

Tatil

İstanbul’da Yaya Durağı uygulaması başlatılacak

Kent içi ulaşımda yol güvenliğini sağlamak, motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanmak ve yürümek gibi alternatifleri teşvik etmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Yaya Durağı” uygulaması üzerinde çalışmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı (The Partnership for Healthy Cities – PHC) işbirliğiyle İstanbul için bir Yaya Durağı (Parklet) tasarlayacak.

Online çalıştay düzenlenecek

Kaldırımı genişleterek, yol kenarlarında yayalar için özel platformlar oluşturmak anlamına gelen Yaya Durakları, kaldırım genişliğini artırarak bölge sakinleri ve yayalar için kamusal alanlar yaratıyor. Yaya Durağı projesi kapsamında Aralık 2020’de, İBB’nin konuyla ilgili departmanları ve ilgili ilçe belediye temsilcilerinin katılımıyla online bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda, yayaların en yoğun olduğu bölgelerden, durağın inşa edileceği bir pilot alan belirlenecek.

Kaldırımlar genişleyecek, motorlu araç trafiğinin hızı kesilecek

İstanbul’da ulaşımın yüzde 50’sinin yaya olarak yapıldığına dikkat çeken İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan projeyle ilgili detayları açıkladı:

“İki veya daha fazla araçlık park yeri alanı kadar bir bölümü kapsayan Yaya Durakları; bulundukları bölgenin ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde tasarlanabilir. Dinlenmek için banklar, masalar konulabilir, yeşil alanlar yaratabilir, çocuklar için mini oyun parklarına, şehir hayatında yorgun düşmüş kişiler için nefes alabilecekleri, rahatlayabilecekleri noktalara dönüştürülebilir. Bu amaçla kaldırımların kısmi olarak genişletilmesiyle de o bölgedeki motorlu araç trafiğinin hızını kesiyoruz. Kent sakinleri, STK’lar ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle tasarlanıp uygulanacak yaya durakları; yaya ulaşımını teşvik ederek trafik sorununun çözümüne katkıda bulunabilir.”

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de trafiğe çıkanlar: Lütfen bu hataları yapmayın

Dünyanın pek çok kentinde Yaya Duraklarının yaygın bir uygulama olduğunu belirten WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız ise, “Özellikle yol güvenliği ve erişilebilirlik bağlamında değerlendirmek önemli. Yaya durakları uygulandıkları bölgelerde trafiği yavaşlatan bir düzenleme. Bu özelliğiyle de yol güvenliğini destekliyor ve aktif ulaşım türlerinin önceliklendirilmesine katkı sağlıyor. Özellikle de COVID-19 süreci ve sonrasında İstanbulluların bireysel motorlu araçların yerine bisiklet ve yürüme gibi aktif ulaşım türlerine yönlendirilmesi kapsamında sadece yayalara ait, güvenli alanlar yaratılması önemli. İBB ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile tasarlayacağımız yaya durağının tüm şehirlerimiz, ilçelerimiz, belediyelerimiz için örnek teşkil etmesini ve bu uygulamanın yaygınlaşmasını diliyoruz” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin