Otomobil
Foto:Polizei
Advertisement

Otomobil hırsızları araçtaki bu parçaların peşinde

Otomobil hırsızlığı büyük bir sorun haline geldi. Hırsızlar, otomobilin kendisi yerine devam satabilecekleri değerli parçalarını çalıyor ve geride büyük maddi hasar bırakıyor. Almanya’da Kleve yakınındaki Reichswalde’de gece meydana gelen olayda, hırsızları Mercedes GLC marka aracın arka camını kırıp kapısını açmayı başardılar. Kimliği belirsiz kişiler aracın elektronik cihazlarını söktüler.

Söküp devam satıyorlar

Polisten verilen bilgiye göre hırsızlar araçlarda en çok direksiyon, navigasyon sistemi, orta konsol sisteminin peşindeler. Bunlar sökülüp devam satılıyor veya araçlara takılıyor. Güvenlik güçleri, hırsızlık olaylarına karşı yüksek fiyatlı araçların garajda tutulmasını tavsiye ediyor.

Anahtarları yakında tutmayın

Hırsızlar son yıllarda otomobillerin uzaktan sinyalle çalışan anahtarları sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan kilidi açabiliyorlar. “Keyless-Go” adı verilen sistemde anahtarın sinyalleri uzaktan başka bir cihaza yönlendiriliyor ve böylelikle aracın kapısı herhangi bir sorun yaşamadan saniyeler içinde açılabiliyor. Yetkililer bu nedenle anahtarların araçtan uzak bir mesafede tutulmasını ve koruyucu kılıfa konulmasını tavsiye ediyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin