Gurbetçileri vergi borcundan kurtarmak için çağrı

1010
vergi

Tatil

Gurbetçileri vergi borcundan kurtarmak için çağrı

Avrupalı Türkleri yakından ilgilendiren ‘Otomatik Bilgi Değişimi’ yakında başlayacak. Yaşadıkları ülkede yüksek ek vergi ödemesi gerekecek bazı gurbetçiler bu durumdan nasıl kurtulacağını kara kara düşünüyor. Otomatik bilgi paylaşımı; OECD çatısı altında 136 ülke tarafından imzalanan Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’nin gereği olarak, ülkelerin her yıl, karşılıklılık esasına göre finans kuruluşlarındaki hesaplara ait bilgileri, hesap sahibinin ikamet ettiği ülkeye aktarmasıdır. Kişilerin banka hesap bilgileri her yıl yerleşik oldukları ülkeye otomatik olarak gönderilecek.

TBMM görüşüldü

TBMM’de gerçekleşen 2021 bütçe görüşmelerinde Avrupa’da yaşayan Türklerin talep ve sorunları da gündeme geldi. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, otomatik bilgi paylaşımı kapsamında gurbetçilerin Türkiye’deki banka bilgilerini bulundukları ülkelerle paylaşımının ertelenmesini istedi. Post Aktüel’de yer alan habere göre Çakırözer konuyla ilgili şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir
Avrupalılar'ın tatil tercihi İspanya

Anlaşmayı yurttaşlarımızı bilgilendirene kadar ertelemeliyiz

“Bu anlaşma kara parayla mücadele için çıktı ama geldiğimiz noktada Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan milyonlarca kardeşimizi sıkıntıya sokacak. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın on yıllarca alın teri dökerek kazandıkları birikimleri kara para gibi değerlendirilemez. Yurtdışındaki vatandaşlarımız bu anlaşmanın ne getirdiğini, nasıl uygulanacağını, üzerine düşen sorumlulukları bilmiyor. Bu anlaşmayı yurttaşlarımızı bilgilendirene kadar ertelemeliyiz. Milyonlarca Avrupalı Türk’ün maddi kayıplar yaşamasını önlemeliyiz.”

Bu anlaşma nasıl uygulanacak?

Bakan Elvan’a anlaşmanın uygulamasının ertelenmesi çağrısında bulunan Çakırözer, “Bu anlaşma ne getiriyor, nasıl uygulanacak, oradaki yurttaşlarımıza hangi yükümlülükler getiriyor? Bu konularda bugüne kadar hiç bilgilendirme yapılmamış. Bunların hiçbiri bilinmeden bu anlaşmanın uygulamaya sokulması vahim bir hata olur. Vatandaşlarımızın bu anlaşma konusunda bilgi eksiklerinin mutlaka giderilmesi lazım. Maliye Bakanlığımızın yetkilileri ülke ülke  gezerek bilgilendirme yapmalı. Ancak ondan sonra uygulamaya konabilir” dedi.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.postaktuel.com/avrupali-turklerin-finansal-bilgilerinin-paylasilmasi-ertelensin/ 

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin